1492-Yeni Bir Dünya veya Amerika’nın Keşfi

1492-Yeni Bir Dünya veya Amerika’nın Keşfi

Şubat 13, 2021 0 Yazar: admin

1492-Yeni Bir Dünya veya Amerika’nın Keşfi

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

16.01.2021 20:30 – 08.03.2021 20:30

1492 – Yeni Bir Dünya veya Amerika’nın Keşfi sizlerle…

Amerika Kıtasının keşfi küresel olarak etkisi diğer olaylarla mukayese edildiğinde çok büyük olan ve halen devam eden tarihi bir vakadır. Avrupa’nın 15. yüzyılda içinde bulunduğu başta ekonomik, siyasi ve sosyal koşullar giderek artan hammadde ihtiyacını gidermek için yeni ticari yollar aranmasına neden olmuştur. Bu arayışlar neticesinde birçok devlet önemli denizcileri finanse ederek yeni ticari yollar üzerinde kontrol sahibi olmayı amaçladılar. Kristof Kolomb’un yeni bir kıtaya ayak basmasıyla hem keşfedilen toprakların üzerinde yaşayanlar hem de keşfi yapan coğrafyanın insanları için hayat birçok yönü ile geri dönülemeyecek bir şekilde değişecektir. Kızılderililer, İnkalar, Anzaklar, Afrikalılar ve onların hayatını tam tabiri ile altüst eden Avrupalılar bu yeni kıtada adı yeni olan ama pekte olumlayamadığımız bir yaşamın ortak paydaları olarak karşımıza çıkacaklar. Bu açıdan günümüzde pandemi süreci nedeniyle tüm dünyada ileride çokça anımsanacak 2020 gibi 1492’yi de sadece bir yıl olarak görmek büyük bir yanılgı olacaktır. Çünkü 1492’deki keşfi ile son yüzyılı küresel açıdan belirleyen Amerika diye bir güç ortaya çıkmıştır. Yaklaşık iki saat sürecek sürükleyici bir anlatımda “1492-Yeni Bir Dünya veya Amerika’nın Keşfi”ni tüm bu yönleri ile Tarihçi Memet Ekinci’den dinliyoruz.

Konuşmacı: Tarihçi MEMET EKİNCİ

Bu konferansa neden katılmalısın?
? Amerika Kıtasının keşfedilme serüvenini öğrenin.
? Kristof Kolomb’un hikayesini dinleme imkânı bulun.
? Kolomb yeni bir kıta bulduğunun farkında mıydı?
? Neden bu yeni kıtaya Kolomb’un değil de Amerigo Vespucci’nin adı verildiğinin cevabını bulun?
? Amerika Kıtasının yerlileri kimlerdi ve başlarına ne geldi?
? Amerika’ya Afrikalılar neden ve ne zaman götürüldü?
? Piri Reis’in haritasında Amerika var mı?
? Dünya tarihinde bu keşfin yeri nedir?

Bu konferansla kazanacağın yetkinlikler
? Amerika’yı kim keşfetti, Kristof Kolomb ve Amerigo Vespucci kimdir ve meslekleri nedir, yeni kıtanın gerçek sahipleri kimlerdi ve onlara ne oldu, yeni kıtadan eski kıtalara neler geldi ve neler oraya götürüldü, Amerika’ya Afrikalılar neden ve ne zaman götürüldü?

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
? Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
? Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
? Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
? Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
? Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.
? Bu konferansın süresi 2 saattir. Konferansın sonunda soru ve yanıtlar için ayrıca 30 dakikalık süre olacaktır.

Konferansın Konuşma Akışı
? Kızılderililer veya Yerliler kimdir?
? Avrupalıları keşfe götüren en önemli sebep?
? İspanya ve Portekiz’in bu süreçteki rolleri?
? Kristof Kolomb ve Amerigo Vespucci?
? Piri Reis Amerika’ya gitmiş olabilir mi?
? Amerika kıtasının güneyi neden kuzeyinden farklı?
? Amerika kıtasında en çok konuşulan diller nelerdir?
? Amerika kıtasından bir devletin adına geçişte yaşananlar ve Boston Çay Partisi?
? Neden özgürlükler ülkesi!!!?

KONUŞMACI
Tarihçi MEMET EKİNCİ

ODTÜ Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dolmabahçe Sarayı’nda İngilizce rehberlikle başladığı müzecilik kariyerine; saray gezi koordinatörü, müze eğitim birimi sorumlusu, müze amiri olarak devam etmiş, 2012 yılında Beylerbeyi Saray Müdürü olarak görevlendirilmiş ve yaklaşık beş yıl bu tarihi yapıda çalışmalarını sürdürmüştür. Şu anda Filizi Köşk Sosyal Tesis Sorumlusu olarak görevine devam eden Memet Bey, müzecilik çalışmaları sürecinde “Dolmabahçe Sarayı’nın 150. Yılı Sempozyumu” çalışmalarında, “Saray Konferansları” düzenleme ekibinde, Milli Saraylara bağlı tarihi yapıların farklı dillerde tanıtımı için düzenlenen elektronik rehberlik sisteminin hazırlanmasında ve MS Bülten yayın çalışmalarında aktif olarak çalışmıştır. Ayrıca günümüzde farklı yerlerde bulunan Beylerbeyi Sarayı heykellerinin geri kazandırılması için yapılan çalışmaları yürütmüştür. 
Genel olarak “Osmanlı Tarihi”, “19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisinde Saraylar, Köşkler ve Kasırlar”, “Osmanlı İktisat Tarihi ve Esnaf Teşkilatı”, “Mübadele”, “Balkan Savaşları”, “Osmanlı – Almanya İlişkileri ve Bağdat Demiryolu Projesi”, “İtalya ve Rönesans”, “Osmanlı’da Kahve Kültürü ve Kahvehanelerin Toplumsal Etkileri”, “Osmanlı Sanatı ve Heykel”, “İstanbul, Edirne, Bursa, Erzurum, Bayburt, Doğu Karadeniz ve Kars Kent ve Kültür Tarihi”, ve “Son Dönem Osmanlıda Ermeni Meselesi” üzerine çeşitli çalışma ve makaleleri bulunmaktadır. Pandemi sürecinde Antonina Online Mektep ile “Byzantion’dan Konstantinopolis’e İstanbul Tarihi Serisinde; İstanbul’un Kuruluşu, İstanbul ve Hıristiyanlık, İstanbul ve Bizans, İstanbul ve Fetih, İstanbul ve Sanat”, “19 Mayıs: Umuda Yolculuğun Hikayesi” konularında online olarak seminerler veren deneyimli rehberimiz Memet Ekinci, evli ve Efe isminde dünyalar tatlısı bir oğlu vardır.

1. Kategori –
75.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.