BOSNA’DA “KURTULUŞTAN İSTİKLALE KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ” KONSERİ VERİLDİ

BOSNA’DA “KURTULUŞTAN İSTİKLALE KAHRAMANLIK TÜRKÜLERİ” KONSERİ VERİLDİ

Temmuz 16, 2018 0 Yazar: admin

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında “Kurtuluştan İstiklale Kahramanlık Türküleri” konseri düzenlendi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği himayesinde, TRT sanatçıları Saraybosna tarihi Vijecnica Kütüphanesi’nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutlamak amaçlı konser verildi.

Konsere, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zvizdic, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Huseyin Kavazovic, Temsilciler Meclisi Başkanı Yardımcısı Sefik Dzaferovic, Saraybosna Belediye Başkanı Abdullah Skaka, Türk kurum ve kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

TRT sanatçılarının verdiği konser beğeni topladı

Türkiye ve Bosna Hersek şehitlerine saygı duruşu ve dua ile başlayan programda milli marşlar okundu.

Protokol konuşmalarının ardından TRT sanatçıları tarafından verilen konser büyük beğeni topladı.

Konserde, TRT sanatçılarının yanı sıra Bosna Hersekli sanatçı Zejd Soto Boşnakça halk Türküleri seslendirdi. Konser, TRT Türk ve Bosna Hersek’te yayın yapan Hayat TV’de canlı yayınlandı.

 

“Türk halkının darbe karşındaki mücadelesine hayran kaldım”

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, iki sene önce Türkiye ve Türk halkının çok zor günler yaşadığını ama sonunda bu darbe girişiminin başarısız olduğunu belirtti.

“Bu darbeyi yapanlar, sadakat, şeref, inanç, devlet nedir unutanlardı fakat Türk halkından aldıkları cevap gerçekten Türkiye tarihinde altın harflerle yazıldı,yazılı kalacaktır.”

Türk halkının darbe karşındaki mücadelesine hayran kaldığını söyleyen Zvizdic, o gece Türk halkının aşk ve yurt severlikle zafer kazandığını ifade etti.

 

“Ülke böyle sevilir, bu şekilde korunur”

Darbe teşebbüsünde Türk milletinin zorlukla karşılaştığını ve bunun gerçekten çok büyük bir sınav olduğunu ama bundan da çok önemli derslerin öğrenilmesi gerektiğini belirten Zvizdic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hür bir milletin hür bir ruhu vardır. 15 Temmuz da bunun bir örneğidir. 15 Temmuz’da her zaman kahraman Türk halkını saygı ile anacağız. Ülkenin her köşesinde insanlar birlik oldu. Türk halkı bu kötülüğe, teröristlere birlikte karşı koydu, ülkesini savundu. Ülke böyle sevilir, bu şekilde korunur. Siz sevgili dostlarımız bunun en güzel örneğisiniz.”

 

“O geceyi unutmamak için bu gece yine birlikteyiz”

Zvizdic, Türkiye’nin her zaman bağımsızlığını koruduğunu, geleneksel değerlerine sahip çıktığını ve milletin hürriyetini muhafaza ettiğini, çalışkan bir ülke olarak ekonomisini de ileriye taşıdığını sözlerine ekledi.

Büyükelçi Haldun Koç 15 Temmuz gecesi yüce Türk milletinin güçlü iradesinin FETÖ’nün sinsi girişimini başarısız kıldığını belirterek, Bosna Hersek halkının o gece Türkiye ile dayanışma gösterdiğini anımsattı.