Didim’de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Ocak 24, 2019 0 Yazar: admin

Türkiye‘nin doğal ve kültürel güzellikleri saymakla bitmez. Bu yüzdendir ki her fırsatta yurt içinde hafta sonu gezileri yaparak ülkemizdeki bu cevherleri keşfetmeye çalışıyorum. Ege’nin popüler noktalarından biri olan Didim’de gezilecek yerler ve Didim’deki tarihi yerler için notlarımı bu yazıda bulacaksınız.

Türkiye’nin simgesi haline gelmiş antik kentleri, mavi şişli günlük kiralık daire bayraklı plajları ile her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Didim, Ege’nin önemli keşif noktalarından biri. Kuşadası’na 70, Bodrum’a 110km mesafedeki Didim, Aydın’a bağlı ilçelerden bir tanesi. Havayolu ile ulaşmak için Bodrum veya İzmir Havalimanlarını kullanabilirsiniz.

Didim’in önemli avantajlarından biri ise günübirlik ziyaret edilebilecek pek çok antik kente çok yakın mesafede olması. Ben de Didim yakınlarında günübirlik ziyaret edebileceğiniz tarihi yerleri listeledim.

Didim’de Gezilecek Tarihi Yerler

Zamanının en önemli antik şehirlerine ev sahipliği yapmış olan bu bölgede görülmesi gereken en özel tarihi yerleri mutlaka görmelisiniz:

Türkiye’nin de sembolü haline gelen Medusa heykeli ile ünlü, Didim merkeze sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Apollon Tapınağı‘na ev sahipliği yapan Didyma Antik Kenti. Burası antik zamanların kehanet merkezi olarak bilinen ve hala sağlam sütunları ile güzelliğini koruyan bir yerleşim. Giriş ücreti 10TL, müze kart geçerli.

Didim’den Söke yönüne doğru devam ettiğinizde Miletos veya bilinen adıyla Milet Antik Kenti karşınıza çıkacak. Milet Müzesi‘ni de ziyaret edip antik kente zaman ayırabilirsiniz. Iyonların önemli liman şehirlerinden biri olan Milet, Menderes nehrinin denizi doldurması ile şu an Söke ovasının ortasında kalmış durumda. Şehri gezerken 3bin yıl önce buraların deniz kıyısında olduğunu hayal etmek de ayrı bir keyif. Giriş ücreti 10TL, müze kart geçerli.

Milet’ten sonraki durak ise Priene Antik Kenti olmalı. Bu üç şehir arasından benim favorim burası. Sarp kayaların kıyısına kurulmuş bu şehirdeki tapınağın sütunları depremlerle domino taşları gibi yayılmış ve çok güzel bir görüntü oluşturmuş. Ayrıca Söke cevahir günlük kiralık daire ovasına tepeden bakan güzel de bir manzarası var. Giriş ücreti 5TL, müze kart geçerli. Ayrıca ünlü Türk ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey Priene kazılarında görev almış, genel kültür olarak söylemiş olayım.

Yönünüzü eğer Söke tarafına değil de Bodrum tarafına çevirirseniz Bafa Gölü kıyısındaki Heraklia Antik Kenti ziyaret edeceğiniz yerlerden biri olmalı. Bodrum yolu üzerinde başka pek çok kahverengi tabela da göreceksiniz, vaktiniz varsa hepsine sapmak da güzel olur.

Biraz daha vaktimiz var derseniz Efes ve Selçuk da görülecek yerler arasında ama mecidiyeköy günlük kiralık daire
onu başka bir gezi konusu yapmanızı öneririm. Hafta sonuna sığdırmak için fazla sıkışık olur.

Didim’deki tarihi yerleri gezdikten sonra eğer vaktiniz kalırsa;

Didim merkezinde yer alan mavi bayraklı Altınkum plajında yüzebilirsiniz.

Priene Antik Kenti’ne kadar gitmişken oraya sadece 10-15km mesafedeki Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde yer alan Eski Doğanbey Köyü‘nü ziyaret edebilir, eski Rum köyünün taş evleri ve taş sokaklarının arasında kaybolabilirsiniz. Menderes havzasındaki dalyanları buradan görebilirsiniz.

Bir hafta sonunu dolu dolu geçirdiğimize göre artık evimize geri dönebiliriz.