Ebru Baybara Demir’le Mardin Mutfak Kültürü ve Atölyesi

Ebru Baybara Demir’le Mardin Mutfak Kültürü ve Atölyesi

Mayıs 1, 2021 0 Yazar: admin

Ebru Baybara Demir’le Mardin Mutfak Kültürü ve Atölyesi

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

19.02.2021 20:00 – 19.02.2021 20:00

Mezopotamya gastronomi kültürünün parlayan yıldızı Mardin Mutfak Kültürünü ve Fikriye yemeği, Harire ile İstifre tatlılarının yapımını Ebru Baybara’dan öğrenmeye hazır olun.

Tarihin başladığı ilkler diyarı Mezopotamya’nın çok dilli, çok dinli, çok kültürlü, çok lezzetli kenti Mardin’de, Cerciş Murat Konağı’nın kurucusu Ebru Baybara Demir’den Mardin Mutfağı’nı öğrenmeye hazır mısınız?  Mardinli kadınların cesareti, hüneri ve başarısının ürünü olan bu işletme, gelecek kuşaklara ulaşması için her gün yeni bir çabayla zenginleşen hikayelerin başlangıç noktası oldu. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Mardin, bu kültürel zenginliğini mutfağına da yansıtmayı başarmıştır. Mardin mutfağı, bölgeye has yöresel bitki, sebze ve baharatlarının lezzet nişaneleri olan Mardin yöresel lezzetlerinin üretildiği atölyeye gidiyor ve bu yemeklerinin yapım sırlarını öğreniyoruz. Yaşamını bölge gastronomisine adamış olan Ebru Baybara Demir’in iki günlük mutfak atölye çalışmasında Mardin Mutfağı’nın kısa tarihçesiyle birlikte, maezemeleri, çeşitleri ve yörenin en bilinen yemek  tarifi “Fikriye”yi ve iki leziz tatlı olan Harire ile İstifre’yi hazırlıyor ve yapıyoruz.   

Eğitmen: Ebru Baybara Demir

Bu eğitime neden katılmalısın?
Gastronominin yükselen yıldızı Mardin Mutfağı’nın bütün sırlarını ve en önemli ana yemek  lezzeti Firkriye’nin ve iki tatlı çeşidi olan Harire ile İstifre’nin yapımını Mardin Cerciş Murat Konağı kurucusu ve şefi Ebru Baybara Demir’den öğreniyorsun

Bu eğitimde neler öğreneceksin?
? Mardin Mutfağı nedir
? Mardin Mutfağı’nın Mezopotamya mutfağındaki yeri ve önemi
? Hangi sebzeler, etler ve baharatlar kullanılır
? Fikriye’nin tarifi ve hazırlanışı

Bu eğitimle kazanacağın yetkinlikler
Gastronomi tarihi, Mutfak kültürü, yemek yapımı

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Eğitim Nasıl Verilecek?
? Bu eğitimin süresi 2 ayrı günde olmak üzere haftada iki gün toplamda 4-5 saat olarak gerçekleştirilecektir. 
? Derslikler 20 kişiyle sınırlıdır
? Ders süresi 2 saattir. Her dersin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırman gerekmektedir. 
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Derse kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

Eğitim İle İlgili Diğer Bilgiler
? Her ders süresi 2 saattir. 
? Bu kursun eğitim günleri ve saatleri: 
? 19 Şubat Cuma : 20.00 – 22.00 (Teorik Ders)
? 21 Şubat Pazar : 14.00 – 16.00 (Yemek Yapımı) 

Müfredat
Müfredat Başlıkları

1.Gün: Mardin Mutfağı
? Mardin Mutfağı
? Mezopotamya Mutfağı
? Mardin Mutfağı’nda kullanılan sebzeler
? Mardin Mutfağı’nda kullanılan baharatlar
? Mardin Mutfağı’nda kullanılan etler
? Et yemekleri
? Çorbalar
? Mezeler
? Sebze yemekleri
? İçecekler
? Şarap

2.Gün: Fikriye yemeği ve  Harire ile İstifre tatlıları – malzeme, hazırlanışı ve yapımı (Mutfak Atölyesi)
? Fikriye, Harire ve İstifre adları nereden geliyor
? Malzemeler
? Hazırlanışı
? Yapımı
? Sunumu

Eğitmen
EBRU BAYBARA DEMİR

1976 yılında Mardinli bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Edirne’de dünyaya geldi, çocukluğu ve gençliği İstanbul’da geçti. 1998’de Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberlik Bölümü’nden mezun oldu ve gönlünü turizme verdi. 1997-1999 yılları arasında Istanbul Rehberler Odası ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği’nin Genel Sekreterliği görevini yürüttü.1999 değişimlerin yılı oldu. Ebru, sadece 3 yıldızlı bir oteli ve küçük bir lokantası dışında hiçbir turizm işletmesi olmayan Mardin’e yerleşti. Büyük bir hayali vardı, Mardin’i turizm ile tanıştıracaktı…  Terör kaynaklı güvenlik sorunu nedeniyle turizm geliri yok denecek kadar az, çiftçisi tarımdan uzaklaşmış, bir başka gelir kaynağı olan sınır ticareti de Ortadoğu’daki savaş nedeniyle bitme noktasına gelmiş, işsizlikle boğuşan, kadınların pek çoğunun eşleri olmadan evlerinden çıkamadığı bir kentte, bu gerçekten de cesaret isteyen bir işti.Birçok dinden ve kültürden insanın bir arada yaşadığı bu kentte, Mezopotamya’nın ortak yaşam değeri olan mutfak kültürünü araç olarak kullanıp, insanların istihdam edilmesine katkı sağlamak hedefiyle Ebru Baybara Demir ve beraberindeki 21 kadın, tarihi bir Süryani konağını özgün değerlerine uygun olarak restore edip, bir restoran haline getirdiler. Böylece Mardin’in ilk turistik işletmesi ve aynı zamanda bölgenin ilk ve tek şef restoranı olma özelliği taşıyan “Cercis Murat Konağı” hayat bulmuş oldu. Cercis Murat Konağı sadece yeni ya da yerel lezzetler ikram eden alışılmış bir restoran olmadığı gibi Ebru Baybara Demir de yalnızca yemek pişirip sunan bir şef olamazdı; olmadı da.Her akşam misafirlerine geleneksel tarım yöntemleriyle yetiştirilmiş ürünler, geleneksel reçeteler, özgün sunumlarla servis yapan Cercis Murat Konağı; Ebru Baybara Demir ve cesaretle üreten bölge insanlarıyla birlikte geleceğe dair hedeflerin birleşme noktası haline geldi.Ebru Baybara Demir, yerel yönetimler ve bakanlıkların yanı sıra çeşitli uluslararası örgütler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör girişimcilerinin de desteğini alarak, Mardin ve çevresinde halkın doğrudan ekonomik dönüşüme katkı sağladığı pek çok alanda projeler hayata geçirdi. Projelerini anlatmak ve geleneksel yemek sunumlarını yapmak üzere, yetiştirdiği öğrencileriyle birlikte Türkiye’nin farklı noktalarından, Avrupa ve Amerika’dan davetler alan, gerçek ürün ve gerçek hayatların peşinde koşan bir sosyal girişimci ve şef olan Ebru Baybara Demir, evli ve üç çocuk annesidir.

Online Atölye –
550.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.