İpek Yolu

İpek Yolu

Şubat 13, 2021 0 Yazar: admin

İpek Yolu

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

23.02.2021 20:30 – 19.03.2021 20:30

“İpek Yolu” konferansı sizler için gerçekleşecek.

İpek Yolu yalnızca ticaret yapılan bir yol muydu? İpek Yolu doğu ve batı arasında kültürlerin, düşüncelerin, dinlerin, ordu ve bilgelerin de yolu olmuştur. Uzak Doğu’dan gelen ipek ve baharat Batı dünyası için uluslararası ilişkinin öneminin yanısıra doğu kültürünün batıya tanıtılmasında da önemli rol oynamıştır. 6400 kilometrelik Çin’in Şian kentinden başlayan bu yol Özbekistan’ın Kaşgar kentinden ikiye ayrılır; ilki Afganistan üstünden Hazar Denizi’ne, diğeri ise Karakurum Dağları’nı aşarak İran üstünden Anadolu’ya ulaşırdı. Anadolu’dan Akdeniz ve Karadeniz limanlarından deniz yolu veya İstanbul ve Trakya üstünden karayolu ile Avrupa’ya doğunun zenginlikleri giderdi. Bu ticaret yolu çok daha önceki çağlardan, Tunç Çağı’ndan beri kullanılan yollardan oluşmuş kervan yolları İpek Yolu olarak adlandırılmış ve sadece ipek değil baharat, porselen, kağıt ve değerli taşlar taşınarak doğu ve batı arasında bir kültür alışverişine imkan sağlamıştır. Çin’den başlayan İpek Yolu Taklamakan Çölü, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan, İran üstünden İstanbul’a gelirken alternatif yollar da kullanılmıştır Hindistan veya Gürcistan gibi. Bu uzun ve meşakkatli yolu tek bir tacir almamış genelde birçok ara duraklarda aracı ve komisyoncularla çalışılmıştır. Bu ara duraklar aynı zamanda güvenlik ve geçiş trafiğin kontrolünü sağlayan askeri merkezler tarafından da kullanılmıştır. Bu yollar aracılığı ile ticaretin yanısıra düşünce, felsefi görüşler, bilimsel bilgiler de seyyahlar aracılığı doğu ve batı arasında taşınmış; dinlerin yayılması gibi hastalıkların yayılmasına da sebep olmuştur. Venedikli Marco Polo’nun 13.yüzyılda 24 yıl süren Asya seyahatlerinin ve Kubilay Han’ın özel elçiliğini yaptığı adım adım takip ettiği İpek Yolu izlenimlerinin yer aldığı Marco Polo’nun Gezileri kitabında doğunun ihtişamı ve zenginliği hakkında bilgi ve yorumları Tülay Zeybek Özcan’dan dinliyoruz.

Konuşmacı: Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan

Bu konferansa neden katılmalısın?
? Adını kervanlarda taşınan ipekten alan, yüzyıllarca ülkeler ve kıtalararası ticaretin sürdüğü ve önemli ekonomik kaynak sağladığı gibi kültürlerin gelişmesini de sağlayan bir güzergahtır. Çin’den başlayıp, İstanbul’da biten ve birden fazla yol izleyen İpek Yolu’nda sadece ipek değil baharat, fil dişi, cam, kürk, ilaç, taş gibi eşyalar da taşınırdı. Tüm bu renkli güzergahı ve hikayeleri dinliyoruz.
Bu konferansta neler öğreneceksin?
? İpek Yolu’nun hangi ülkelerden geçtiğini ve güzergahını öğreniyorsun
? İpek Yolu’nun ne zaman başlayıp bittiğini sebepleri ile beraber dinliyorsun
? İpek Yolu’nun ticaret dışında başka hangi konularda doğu ve batının birbirini nasıl etkilediğini öğreniyorsun
? İpek Yolu’nda hangi eşyaların ticaretinin yapıldığını öğreniyorsun
? Marco Polo’nun seyahatlerinden İpek Yolu izlenimlerini öğreniyorsun

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
? Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
? Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
? Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
? Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
? Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır

Kayıt Yaptırma Koşulları
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Tüm kredi kartları geçerlidir 
? Kurs ücreti kurs başlamadan peşin olarak tahsil edilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

KONFERANSIN KONUŞMA AKIŞI
? İpek Yolu nedir
? Nerde başlar ve biter
? Hangi ülkeler bu güzergah üstündedir
? Ne zaman başlar ve biter
? İpek Yolu’nda nasıl seyahat edilir
? Tarihteki hangi devletler İpek Yolu’nu kontrol etmiştir
? İpek Yolu’nun tarihte ticaret dışında kültürel, dinsel, bilimsel, yaşamsal ve sağlıkla ilgili etki alanları nedir 
? Marco Polo’nun gözünden doğu nasıl bir yer
? Marco Polo’nun Kubilay Han ile ilişkisi ve gözlemleri

KONUŞMACI

Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan
İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğretimini, doğduğu ve tarihi sevmeye başladığı yer olan Sultanahmet 44 İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda orta ve lise öğrenimini bitirerek, 1979 yılında yüzyıllık okulun “ilk kızları” ünvanıyla mezun oldu. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü filoloji ve öğretmenlik için ise psikoloji ve pedagoji yan dalları okuyarak 1984 yılında diploma aldı. 

1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açtığı sınav ve eğitimi yüksek dereceyle bitirerek, “profesyonel turist rehberi” olmaya hak kazandı. “Gezmek yaşamaktır. Yaşam ise bir yolculuktur bizi kendimize getiren …” Sözlerindeki mana ile ülkemize gelen yabancı konuklara ve yerli gezginlere; Türk kültürünü ve ülkemizin maddi manevi varlıklarını tanıtmak için, 31 yıldır turist rehberlik mesleğini aşkla icra etmektedir. Yerli ve yabancı kuruluşların düzenlediği bir çok sertifika programlarına katılarak, uzmanlık alanlarını “arkeoloji”, “pre-historia”, “Anadolu’da Yunan ve Roma Uygarlıkları”, “Büyük İskender’in izinde”, “Anadolu’da inanç sistemi”, “Anadolu’dan Dünya’ya etki eden ilk’ler”, “Anadolu’da Yedi Kiliseler”, “St Paul’ün ayak izinde”, “Anadolu’da Musevi Mirası”, “Mezopotamya Uygarlıkları ve Doğu Kültürü”, “Bizans ve Yemek” gibi konularda çeşitlendirmiştir. “Işık doğudan yükselir” felsefesine ilgisi dolayısıyla doğu ülkeleri, Kafkas Coğrafyası, İpek Yolu, Baharat Yolu, Eski Ticaret Yolları ve kültürü özel çalıştığı konulardır. Anadolu tarihte birçok medeniyetin başladığı yer olması münasebetiyle, yurtdışında katıldığı sertifika programlarında kadim medeniyetlerin kült sanatı ve medeniyetlerin devamlılığında kültürün, sanatın ve inanç sisteminin önemi hakkında sunumları dünyayı kucaklamakta “Biz” kavramına dikkat çekmiştir. 

“Kültürler Ebrusu” Anadolu aşığı olan Özcan, turist rehberliği ile beraber, öğretmen olarak İstanbul Üniversitesi ve İTÜ’de; ayrıca çeşitli yabancı okullarda yönetici pozisyonunda görev aldı. Öğretmenliği öğrencisinden hep bir şeyler öğrenmek gayretiyle yaptı. En iyi öğretmeni ise evladı oldu. “Seyahat etmek nedir?” sorusuna Aziz Augustine’nin sözleriyle yanıt veriyor: “Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar.”

1. Kategori –
75.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.