İskenderiye Kütüphanesi: Antik Dünyanın Hafızası

İskenderiye Kütüphanesi: Antik Dünyanın Hafızası

Mayıs 1, 2021 0 Yazar: admin

İskenderiye Kütüphanesi: Antik Dünyanın Hafızası

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

08.03.2021 20:30 – 08.03.2021 20:30

“İskenderiye Kütüphanesi: Antik Dünyanın Hafızası” konferansı sizlerle.

İskenderiye Kütüphanesi: Antik Dünyanın Hafızası

Helen medeniyetindeki belirleyici rolü, yirmi dört yaşındaki İskender’in, MÖ 332-331 yıllarında Mısır seferi sırasında kurmuş olduğu, üretim ekonomisi ve bilim için nicelikli bilgiye çok ihtiyaç duyan, bir şehir oynar: İskenderiye. Makedonyalının Nil deltasına gelmesinden, yunan medeniyeti ile birleşmenin meyvesi olan, yeni ve sıra dışı Helen uygarlığı ortaya çıkar, İtalyan matematikçi Lucio Russo’nun açıkladığı üzere modern bağlamda anladığımız bilim doğar. Mısır İskenderiyesi en az yedi yüz yıl boyunca bilim dünyasının araştırma merkezi olur.  MÖ 323 yılında genç lider ölünce imparatorluğu halefleri arasında paylaşılır. General Soter  Ptolemaios Mısır’da hüküm sürer, firavunlar diyarında yeni bir hanedanlığın kralı ve lideri olur. Ptolemaios, modern üniversitenin bir dengi olan Müzlere adadığı Müzeyi kurarak İskenderiye’yi bir kültür şehri haline getirir. İskender’in halefi, Müzenin yalnızca mükemmel bir okul olmasını değil, özellikle yeni bilgilerin ortaya çıkarılacağı bir merkez olmasını da arzu eder. Bundan dolayı Helenistik felsefe ve bilim kültürünün en büyük temsilcilerini davet eder. Matematikçiler Eratosthenes, Öklid ve Arşimet, astronomlar Aristarkos ve Hipparkos, hekimler Herofilos ve Erasistratos,  Apollonius, Hypatia ve daha niceleri..

Konuşmacı: Profesyonel Rehber TİMUR GUDA

Bu konferansa neden katılmalısın?
? İskenderiye kütüphanesinden modern bilime giden bir yolculukta; astronomi, aritmetik, geometri, mekanik konularının hikâyelerini ve kökenlerini öğrenmeyi arzu ediyorsan bu konferansa katılmalısın.
Bu konferansta neler öğreneceksin?
? İskenderiye Kütüphanesi’nin kuruluş öyküsü
? İskenderiye mimari tarzı nedir?
? Hellenistik Çağ’da hangi bilim adamları İskenderiye’de çalıştı
? İskenderiye’de hangi bilim dallarında çalışmalar yapılır
? İskenderiye’nin sonraki yüzyıllarda yaptığı etkiler

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
? Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
? Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
? Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
? Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
? Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
Kayıt Yaptırma Koşulları
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.

KONFERANSIN KONUŞMA AKIŞI
? İskenderiye Kütüphanesi:
? Tarihçesi
? Mimarisi
? İskenderiye’de çalışan Bilim Adamları
? İskenderiye’de gerçekleşen bilimsel buluşları
? İskenderiye’nin modern bilime katkıları

KONUŞMACI

Profesyonel Rehber TİMUR GUDA
1966 yılında İzmir’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini İstanbul İtalyan Lisesi’nde, Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İİBF Uluslararası Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’nde tamamladı.
1989 -1996 yılları arasında Net Holding bünyesindeki Net Turizm A.Ş.’de dış pazarlama departmanında İtalya sorumlusu olarak çalıştı.
1996 yılında Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği Sertifika Programını tamamlayarak Profesyonel Turist Rehberi Kokartı aldı.
1996 – 2000 yılları arasında Roma’da Vatikan Devleti tarafından düzenlenen;’’ Dinler Tarihi’’, ’’İkonografi’’, “Felsefe’’, “Mitoloji’’ ve ’’Anadolu’daki İlk Hıristiyan Toplulukları’’ konularında sertifika programlarına katıldı.
1996 – 2001 yılları arasında kurduğu Seyahat Acentesi ile incoming-outgoing turlar düzenledi. 
1996 yılından bu yana Profesyonel Turist Rehberliğine devam etmektedir. Türkiye ve İtalya başta olmak üzere İspanya, Fransa, Portekiz, Almanya, Yunanistan, Balkanlar, Baltık Ülkeleri, Finlandiya, Arjantin, Patagonya ve İngiltere’de Türk gruplarıyla medeniyetler tarihinin izlerini sürmektedir.
2001 – 2005 yılları arasında İzmir İtalyan Ticaret Odasında tercümanlık ve çevirmenlik yaptı. 
2017 yılında Doğu-Batı Yayınevi tarafından, İtalyancadan Türkçeye çevirdiği Francesco Petrarca’nın Secretum Meum ve Niccolo Machiavelli’nin Prens kitapları yayınlandı.
2021 yılında Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanacak Pietro Greco’nun Pi Sayısının Tarihi ve Dante Alighieri’nin Ziyafet kitapları basıma hazırlanmaktadır.  
2005 yılından bu yana farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türk işadamlarına İtalya’da katıldıkları fuarlarda ve iş gezilerinde eşlik etmekte, İtalyan firmaları ile ticari ilişkilerini planlama ve koordinasyonu alanında danışmanlık hizmeti vermektedir.
Timur Guda evli ve bir çocuk babasıdır.

1. Kategori –
95.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.