İstanbul’da Kutsal Emanetler

İstanbul’da Kutsal Emanetler

Ocak 4, 2022 0 Yazar: admin

İstanbul’da Kutsal Emanetler

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

10.05.2021 21:00 – 10.05.2021 21:00

Farklı medeniyetlere, kültürlere, devletlere ev sahipliği yapan dünyanın en önemli şehirlerinden İstanbul ve Topkapı Sarayı’nda asırlardır hangi kutsal sırların gizli olduğunu Tarihçi Memet Ekinci ile keşfedin.

M.Ö. 7. yüzyılda şehrin ilk temellerini atan ve kurucusu olarak kabul edilen Byzas’tan, M.S. 4. yüzyılda kenti Roma’nın yeni başkenti olarak imar eden Konstantin’e ve 1453’te şehri Osmanlı başkentine dönüştüren Fatih’e kadar bu kadim kent birçok efsane, mitos, masal, hikâye, karakter ve semavi dinlere ait kutsal emanetleri bünyesinde barındırmaktadır.
Dört Halife, Emevi, Abbasi ve Memlüklüler gibi İslam Devletlerinin egemenliklerinin meşru bir ifadesi olarak gördükleri ve Hilafetin önemli bir sembolü haline gelen Mukaddes Emanetlerin, Yavuz Sultan Selim dönemi ile Topkapı Sarayına getirilerek Has Oda’da muhafaza altına alınmasıyla ortaya çıkan ritüeller nelerdir?

Konuşmacı: Tarihçi MEMET EKİNCİ

Bu konferansa neden katılmalısın?
? Şehrin kuruluş efsanesinden Ayasofya’nın inşasına ve Hz. Muhammed’in fethi müjdeleyen Hadisi Şerifine kadar farklı inanışların buluştuğu İstanbul’un, devletin yönetim merkezi Topkapı Sarayı’nın ve onun kalbi olan Kutsal Emanetler Dairesinin iç içe geçmiş tarihini müzede sergilenen mukaddes emanetlerle öğrenmenin keyfini yaşayın.

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
? Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
? Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
? Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
? Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
? Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.
? Bu konferansın süresi 2 saattir. Konferansın sonunda soru ve yanıtlar için ayrıca 30 dakikalık süre olacaktır

Konferansın Konuşma Akışı
? Topkapı Sarayındaki Hırkayı Saadet kime ve niçin hediye edilmiştir? 
? Veysel Karani’ye hediye gönderilen Hırkayı Şerif bugün nerededir? 
? Peygamberimizin Sancağı Şerifi en son ne zaman ve hangi padişah tarafından kullanılmıştır? 
? Kutsal Emanetler Dairesinde hafızlar tarafından 24 saat Kur’an-ı Kerim okunması geleneğini kim başlatmıştır?
? Eyüp Sultan Türbesi, Osmanlı tarihinde hangi merasimlerde ve niçin kullanılmıştır?
? Kutsal Emanetler Dairesi ne zaman ziyaret edilirdi ve ziyaret öncesi yapılan hazırlıklar nelerdir?
? Bu emanetler her zaman Topkapı Sarayı’nda mı korundu yoksa başka yerlere de götürüldü mü?
? I. Dünya Savaşında Medine şehrini savunan Fahrettin Paşa hangi emanetleri ve neden İstanbul’a göndermiştir? 
? Topkapı Sarayı müze olduktan sonra bu bölümde nasıl bir uygulama yapılmıştır? Günümüzde Mukaddes Emanetlerin Müslüman dünyasındaki karşılığı nasıldır?

Konuşmacı
Tarihçi MEMET EKİNCİ

ODTÜ Tarih Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dolmabahçe Sarayı’nda İngilizce rehberlikle başladığı müzecilik kariyerine; saray gezi koordinatörü, müze eğitim birimi sorumlusu, müze amiri olarak devam etmiş, 2012 yılında Beylerbeyi Saray Müdürü olarak görevlendirilmiş ve yaklaşık beş yıl bu tarihi yapıda çalışmalarını sürdürmüştür. Şu anda Filizi Köşk Sosyal Tesis Sorumlusu olarak görevine devam eden Memet Bey, müzecilik çalışmaları sürecinde “Dolmabahçe Sarayı’nın 150. Yılı Sempozyumu” çalışmalarında, “Saray Konferansları” düzenleme ekibinde, Milli Saraylara bağlı tarihi yapıların farklı dillerde tanıtımı için düzenlenen elektronik rehberlik sisteminin hazırlanmasında ve MS Bülten yayın çalışmalarında aktif olarak çalışmıştır. Ayrıca günümüzde farklı yerlerde bulunan Beylerbeyi Sarayı heykellerinin geri kazandırılması için yapılan çalışmaları yürütmüştür.
Genel olarak “Osmanlı Tarihi”, “19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisinde Saraylar, Köşkler ve Kasırlar”, “Osmanlı İktisat Tarihi ve Esnaf Teşkilatı”, “Mübadele”, “Balkan Savaşları”, “Osmanlı – Almanya İlişkileri ve Bağdat Demiryolu Projesi”, “İtalya ve Rönesans”, “Osmanlı’da Kahve Kültürü ve Kahvehanelerin Toplumsal Etkileri”, “Osmanlı Sanatı ve Heykel”, “İstanbul, Edirne, Bursa, Erzurum, Bayburt, Doğu Karadeniz ve Kars Kent ve Kültür Tarihi”, ve “Son Dönem Osmanlıda Ermeni Meselesi” üzerine çeşitli çalışma ve makaleleri bulunmaktadır. Pandemi sürecinde Antonina Online Mektep ile “Byzantion’dan Konstantinopolis’e İstanbul Tarihi Serisinde; İstanbul’un Kuruluşu, İstanbul ve Hıristiyanlık, İstanbul ve Bizans, İstanbul ve Fetih, İstanbul ve Sanat”, “19 Mayıs: Umuda Yolculuğun Hikayesi” konularında online olarak seminerler veren deneyimli rehberimiz Memet Ekinci, evli ve Efe isminde dünyalar tatlısı bir oğlu vardır.

1. Kategori –
95.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.