İtalyan tur opeatörü ‘İstanbul’ dedi, 48 saatte 400 kişi onay verdi.

İtalyan tur opeatörü ‘İstanbul’ dedi, 48 saatte 400 kişi onay verdi.

Ocak 18, 2019 0 Yazar: admin

İtalya’nın önde gelen tur operatörlerinden Welcome Travel Spa’nın yıllık toplantısını İstanbul’da yapacağı açıklandı. TÜROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, “Bu organizasyonun sektöre moral ve İtalya pazarına tekrar ciddi bir hareket getirmesini umuyoruz.” dedi. TÜROB tarafından yapılan açıklamada, kararı takip eden 48 saatte 400 kişinin katılım teyidi verdiği kaydedildi.

Turizmciler, Türkiye’nin kongre turizminde yeniden eski günlerine dönmesinin yolunu açabilecek bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, THY ve Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimleri; İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) ve TÜRSAB gibi kuruluşların önemli katkılarıyla İtalya’nın en büyük tur operatörlerinden Welcome Travel Spa’nın genel kurul toplantısı ve 20. yıl kutlama etkinlikleri İstanbul’a alındı. Yaklaşık bin üst düzey turizmcinin katılacağı organizasyon şişli günlük kiralık daire Şubat 2019’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili bilgi veren TÜROB Başkan Yardımcısı Müberra Eresin, söz konusu organizasyonun Welcome Travel yetkilileri ile başta Kültür ve Turizm Bakanlığı Roma Tanıtma Müşavirliği ve THY Roma ofisi tarafından kurulan temaslar neticesinde İstanbul’da gerçekleştirilmesinin gündeme getirildiğini kaydetti. Eresin, ilk görüşmelerin ardından geçen ay düzenlenen TTG Rimini Turizm Fuarı’nda Welcome Travel yetkilileri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Roma Tanıtma Müşavirliği, TÜROB ve THY yetkililerince yapılan yoğun çalışmalar neticesinde toplantının İstanbul’a alındığını belirtti.

”TANITIM ATAĞINA DÖNÜŞEBİLİR”

Bu konuda özellikle Roma Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytun Roncaglia ile THY Roma Müdürü Mustafa Hakan Yılmaz’ın yoğun çabaları olduğunu kaydeden Eresin, “Welcome Travel Spa’nın İtalya’da 600’den fazla satış ofisi bulunuyor. Bu ofislerin tüm üst düzeyi gelecek. Bu etkinlik İstanbul’da son yıllarda gerçekleştirilen en geniş kapsamlı toplantılardan biri olacak. Bin kişilik katılımcı sayısı çok fazla olmayabilir ama kongrenin İstanbul’a alınmış olması stratejik açıdan çok olumlu. Etkinlik İstanbul’un parlak kongre günlerine tekrar dönmesinin öncüsü olabilir. Bu yönüyle sektöre bir moral getirmesini bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda İstanbul’un yeniden kongre merkezi niteliğine kavuşmasının önünü açabilecek bir organizasyon. Kongreye İstanbul’un ev sahipliği yapması netice olarak olumlu algı, farkındalık ve destinasyonun tekrar öne çıkmasına destek olacaktır. Bizim için çok önemli bir tanıtım atağına dönüşebilecek” diye konuştu.

48 SAATTE 400 KİŞİDEN KATILIM ONAYI

İstanbul’daki organizasyona olan ilgiye Welcome Travel CEO’sunun bile çok şaşırdığına işaret eden Eresin, “Welcome Travel teşkilatına cevahir günlük kiralık daire kongrenin İstanbul’da yapılacağını duyurduğunda 48 saat içinde 400 kişi katılımını teyid etmiş. Şirket CEO’su bu kadar kısa sürede bu kadar katılım teyidi almalarına çok şaşırdıklarını iletti” dedi.

İTALYAN TURİZM FEDERASYONU DA GELİYOR

Ocak ayı sonunda İstanbul’da başka bir çok önemli turizmci grubunun daha ağırlanacağına dikkat çeken Eresin, şu bilgileri verdi: “Yine Roma Kültür ve Tanıtma Müşaviri Serra Aytun Roncaglia ile THY Roma Müdürü Mustafa Hakan Yılmaz’ın yoğun çabaları ve bizim temaslarımız sonucunda kısa adı FTO olan İtalya Turizm Federasyonu da Yönetim Kurulu toplantısını Ocak ayı sonunda İstanbul’da yapma kararı aldı. Toplantıya İtalya’nın en büyük turizm şirketlerinin CEO’ları katılacak. Katılımcı sayısı açısından küçük ancak çok etkili 30 kişi gelecek. Bu da son 2-3 yılda büyük ölçüde kan kaybeden İtalya turizm pazarını yeniden canlandıracak etkide bir toplantı olacaktır.”

”ESKİ SEVİYEYE DÖNMEMİZ 2-3 YIL SÜRBİLİR”

“Kongre turiminde bu yoldan itibaren umut ışığı yakalayabiliriz” diyen Eresin, şöyle devam etti: “Uluslararası alanda yaptığımız görüşmelerde bu izlenimi ediniyoruz. Umuyoruz ki 2019 yılından itibaren Türkiye ve İstanbul yeniden mecidiyeköy günlük kiralık daire uluslararası etkinlerin rotasına girecek. Uluslararası bir kongre bugünden yarına alınmıyor. Kongre turizmi, kısa vade değil uzun vadeli planlama gerektiriyor. 2013 yılında ülke bazında Türkiye, dünya sıralamasında 18. sırada; şehir bazında ise İstanbul 8. sırayı almıştı. Bu olağanüstü bir başarıydı. Sıralamada eski seviyeye dönmemiz, hiçbir olumsuzluk olmaması durumunda en az 2-3 yıl sürebilir. İmajın yükselmesini sağlayacak her etkinlik, uluslarası kongre ve toplantıların yönünün yeniden Türkiye’ye ve İstanbul’a dönmesini, İstanbul’un yeniden ‘moda şehir’ olmasını sağlayacaktır. İstanbul, sadece turizmde değil hemen her alanda Türkiye’nin en büyük markasıdır. Bu markanın üzerine özenle titrememiz gerekiyor. İstanbul’u yeniden kongre turizminin gözde şehirleri arasına sokacak adımları atıyoruz. Türkiye’nin hedefi turist sayısından çok geliri artırmak olmalı. Türkiye’nin turizm gelirlerini artıracak en önemli unsur da bu olacaktır.”