“Kısa Film Yapım Destek” ve “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” Sonuçları Belirlendi!

“Kısa Film Yapım Destek” ve “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” Sonuçları Belirlendi!

Mayıs 1, 2021 0 Yazar: admin

“Kısa Film Yapım Destek” ve “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” Sonuçları Belirlendi!

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali, “Kısa Film Yapım Destek” ile “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” ödülleri sahiplerini buldu.

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali,'”Kısa Film Yapım Destek” ile “Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” ödüllerini sahiplerine verdi.’T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,Sinema Genel Müdürlüğü destekleri ile’Anadolu Üniversitesi’ve İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilen festivalin kazananlarına,”ödül töreninde ödülleri takdim edildi.

Türkiye’nin üniversite kimliği taşıyan uluslararası tek uzun metraj film festivali olan Eskişehir Uluslararası Film Festivali’tarafından bu yıl ilk kez sağlanan “Kısa Film Yapım Desteği”,’Türkiye’de sinema-televizyon eğitimi almakta olan lisans öğrencilerinin, yapım aşamasında olan kısa filmlerine jüri kararı ile maddi destek sağladı.Başvuru yapan projeler arasından seçilen üç projenin her birine 3.000’er TL maddi destek verildi.’Kısa Film Yapım Desteği’ni Cemre Okumuş “Büyük İstanbul Depresyonu”, Ege Karakurt “Yaşlı Adam ve Tren” ile ve Ramazan Kılıç “Servis” projeleri ile aldılar.

Eskişehir Uluslararası Film Festivali bu yıl’“Sinema Kültürüne Katkı Yarışması” ileTürkiye’de sinema kültürünün gelişmesine, sinemanın düşünsel boyutunun zenginleşmesine katkıda bulunmayı hedefledi.”En İyi Sinema Kitabı ve En İyi Sinema Makalesi’ni seçerek bu alanda çalışan düşünür, yazar ve akademisyenleri de destekleyen festival, En İyi Sinema kitabına 5.000 TL, En İyi Sinema makalesine ise 3.000 TL ödül verdi.’Sinema Kültürüne Katkı Yarışması’nda ise En İyi Sinema Makalesi’ni Hakan Erkılıç “Dijital Sinema Teorisi Üzerine” makalesi ile kazanırken, En İyi Sinema Kitabı ödülü ise İlkay Nişancı “Teoride ve Pratikte Sinemada Kurgu” makalesi ile aldı. En İyi Sinema Kitabı Jüri Özel Ödülünü ise Hakan Savaş “Rağmen Sinema” makalesi ile aldı.’Senaryo Danışmanlık Desteği Kazananlar ise Ümit Karaçam, Ahmet Toğaç ve Musab Tekin oldu.

20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali 16 – 24 Kasım 2018’tarihleri arasında devam edecek.