Kısa Oyunlar – Mekanlar 3

Kısa Oyunlar – Mekanlar 3

Şubat 13, 2021 0 Yazar: admin

Kısa Oyunlar – Mekanlar 3

(İptal)

Yer: Yapı Kredi bomontiada 4. Kat

20.11.2020 18:00 – 20.11.2020 20:00

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl tiyatroseverleri seyirciye açık ve çevrimiçi programıyla karşılıyor.

Yaklaşık 95’ su¨rer; ara yoktur.

TİYATRO OYUN KUTUSU

Yazanlar: Cana Gedik Aykutlu, Çağla Canbaz, İbrahim Alp Okur
Yöneten: Serdar Saatman
Kostüm Tasarımı: Oğuz Şahin
Şan Eğitmeni: Eylem Demirhan Duru
Koreografi: Taner Güngör
Video Yapım: Arya Su Altıoklar
Müzik: Kam Ata
Afiş Tasarımı: Cem Demirel
Proje Asistanı: Muratcan Canbaz
Oynayanlar: Rüçhan Çalışkur, Burcu Karakaya, Ulvi Kahyaoğlu, Sevcan Yaman, İpek Sevenler, Merve Nur Bengi, Alperen Aldanmaz, Gonca Altıntaş, Nezir Çınarlı, Tuana Sunar, Onur Çırak, Muratcan Canbaz 

Teşekku¨rler Tiyatro Teras – Beşiktaş

ÖNEMLİ NOT: Seyirci her biri 30 dakika süren, üç farklı kısa oyunu bomontiada’nın üç farklı mekânında izleyecektir. Birinci oyun ayakta dolaşarak izlenecek; birinci oyundan ikinci oyuna gidilirken kısa bir yol yürünecektir.

Tiyatro Oyun Kutusu’nun kapağı açılıyor ve kutudan üç kısa oyun çıkıyor. Bomontiada’nın ufuk açan atmosferinde adeta bir “tiyatral sergi” gezen seyirciye; Serdar Saatman’ın yönettiği birbirinden farklı üç kısa oyunla, gerçek ve kurgu arasında bir yer gösteriliyor. Metnin, oyunculuğun, dekorun nerede başlayıp nerede bittiğini düşündüren oyunda, seyirci; bazen farkında olmadan rol kişisine evriliyor, bazen de dekor ve sahne unsurlarından biri haline gelerek alışılmışın dışında bir seyir deneyimi yaşıyor.

İbrahim Alp Okur’un kaleme aldığı Sonrası Sessizlik, Shakespeare’in Hamlet’ini yeniden çıkarıyor karşımıza. Sesini hiç işitmediğimiz kahramanlarıyla, Hamlet’in koridorlarında, her şey bittikten sonra başlayan bu oyunu; Cana Gedik Aykutlu’nun yazdığı Karanlık izliyor. Karanlık, adeta kültürel kodlarımıza işleyen hastalıklı olguları hepimizin kulağına bildiğimiz ezgilerle fısıldayıp bizi rengârenk bir karanlığa sürüklüyor. Son oyun olan, Çağla Canbaz’ın kaleme aldığı Ölü Kadınlar Diyarı ise; erkekler tarafından katledilen kadınların sesini bu kez öbür dünyadan duyuruyor bize. Üç kısa oyun, kutudan çıkmak için seyircisini bekliyor.

1. Kategori –
85.00 TL

Öğrenci Tükendi! –
45.00 TL

Kurallar

14 Kasım-1 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 23 Haziran 2020 tarihli “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi” kapsamında İKSV (İstanbul Tiyatro Festivali) tarafından alınacak ve sürekliliği sağlanacak tedbirler aşağıda belirtilmiştir. Salonlara gelecek izleyiciler aşağıdaki kurallara uymayı kabul etmiş sayılacaktır.

SALONLARA GİRİŞ
?  Gösterinin başlama saatinden 30 dakika önce salonlar hazır hâle getirilecek ve misafir alımlarının kademeli olarak başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellenecektir. 
?  İzleyicilerin COVID-19 tedbirleri ve uygulamalarına ilişkin bilgilendirilmeleri amacıyla salon girişinde ve kolayca görülebilecek yerlere uyulması gereken kurallarla ilgili görsel/yazılı bilgilendirme panoları asılacaktır. 
?  İzleyicilere girişte temassız ateş ölçümü uygulanacak, 37,5 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde izleyici salona alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacaktır. 
?  Salon girişinde el antiseptiği bulundurulacak ve izleyicilerin ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanacaktır. 
?  İzleyicilerin salona maske ile girmeleri gerekmektedir. Maskesi olmayan ya da maskesini değiştirmek isteyen izleyicilerin kullanabilmesi için salonda maske bulundurulacaktır. ?  Gösteri başladıktan sonra salonlara izleyici alınmayacaktır. Girişlerde sorun yaşamamak için izleyicilerimizin salonlara vaktinde gelmeye titizlik göstermelerini önemle rica ederiz. 
?  Güvenlik önlemleri nedeniyle, izleyicilerin yanlarında el çantasından büyük çanta bulundurmamasını önemle rica ederiz. Bavul ve büyük sırt çantaları salona kabul edilmeyecek, vestiyer hizmeti verilmeyecektir. 
?  65 yaş ve üzeri izleyicilerimiz için sokağa çıkma sınırlandırmasının her gün 10.00 ile 20.00 saatleri arasında geçerliliğini koruduğunu hatırlatırız.

SALON İÇERİSİNDE
?  Salon içi oturma planında ön ve yan sıralarda birer koltuk boşluk bırakılır. Her koltuğun arkası ve ön tarafı boş kalacak şekilde oturma planı oluşturulacaktır. 
?  Tüm salonlarda izleyiciler ve sahne arasında en az üç metrelik mesafe bırakılacak, ön sıralar boş bırakılacaktır. 
?  Mekânların havalandırma sistemleri, salonları tümüyle taze havayla besleyebilen donanımlara sahiptir. Gösteri esnasında havalandırma sistemleri çalışacaktır. Bu sisteme sahip olmayan salonların pencereleri oyun esnasında açık olacaktır. 
?  Salonların içerisine su dışında yiyecek-içecek kabul edilmeyecektir. 
?  Salonlara alkollü içeceklerle girmek, salonlarda tütün veya tütün ürünleri tüketmek ve elektronik sigara kullanılmak yasaktır. 
?  İzleyicilerin içeride bulundukları süre boyunca maske takmaları gerekmektedir. Bununla ilgili yazılı ve sesli uyarılar/anonslar yapılacaktır. Gösteri esnasında maskesini çıkaran izleyiciler uyarılacaktır. 
?  Gösterilerin ardından fuaye alanında kalabalık oluşması durumunda görevliler uyarıda bulunacak; çıkışlar, danışma ve büfe bölümleri ile tuvaletlerde sıra oluşumunu önlemeye yönelik yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacaktır. 
?  Tuvalet bölümlerine aynı anda kaç kişinin girebileceğine yönelik uyarılar bulunacak, tuvaletler  30 dakikada bir dezenfekte edilecektir. 
?  Salondaki tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun ürün kullanılarak,  uygun sıklıkta yapılacak ve bu uygulamaların kayıtları tutulacaktır. 
?  Tüm koltuklar performansın başlamasına 1,5 saat kala dezenfekte edilecektir.

GÖSTERİ ESNASINDA
?  Salonlarda oturma düzeni, izleyicilerin yan, ön ve arka koltukları boş kalacak şekilde belirlenmiştir. Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, gösteriye beraber gelen kişiler için de geçerlidir. Boş bırakılan koltuklara oturmak kesinlikle yasaktır. 
?  Gösteri esnasında ara verilmeyecektir.

ÇALIŞANLAR
?  Salonlarda çalışan ekiplerin tümü maske ve siperlik takacaktır. Gerekli kişilerin eldiven takması da sağlanacaktır. COVID-19’dan korunmak için alınan tüm bu önlemler, PLAZA OSGB şirketi danışmanlığında belirlenmiştir.

UYARI VE HATIRLATMALAR
?  İzleyicilerimizin gösterilere vaktinde yetişmek üzere titizlik göstermelerini önemle rica ederiz. Gösteriye geç gelen izleyiciler salona alınmayacak, bilet iadesi yapılmayacaktır. 
?  Gösteri sırasında kamera, fotoğraf makinesi, cep telefonu ve her türlü kayıt cihazı ile kayıt yapılması yasaktır. 
?  Gösteriye başlangıç saatinden en az 30 dakika önce salonda hazır bulunmanızı ve güvenlik önlemleri nedeniyle, yanınızda el çantasından büyük çanta bulundurmamanızı önemle rica ederiz. Bavul ve büyük sırt çantaları salona kabul edilmeyecek, vestiyer hizmeti sunulmayacaktır. 
?  Önerilen gösteriler dışında yedi yaşından küçük çocukların gösterilere getirilmemesi rica olunur. Çocuklar için önerilen gösterilerde ise; bütün etkinliklere girişleri, yalnızca biletli girişle sağlanır, öğrenci kontenjanı tükenen etkinliklerde var olan kategori uygulanır. 
?  Satın alınan biletler, gösterinin iptali veya tarih değişikliği olması dışında değiştirilemez veya iade edilemez. İptal veya tarih değişikliği sonucunda yapılacak iade ve değiştirme işlemleri değişiklik duyurusunda belirtilen tarihe kadar gerçekleştirilmelidir. 
?  Elde olmayan nedenlerle gösteri salonlarında ve/veya gösteri programında değişiklik olabilir. Festival yönetimi, yeni salonda izleyicilerimizin bilet numaralarına en yakın yeri temin edecek bir oturma planı hazırlayacaktır. Salon değişikliği ve program değişikliği nedeniyle satın alınan biletler iade edilmez. 
?  Tüm gösteri salonlarında sağlık ekibi ve ambulans hazır bulunmaktadır. 

?  Bilet satış ve kullanım koşulları için lütfen okuyunuz.

14 Kasım-1 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 23 Haziran 2020 tarihli “Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi” kapsamında İKSV (İstanbul Tiyatro Festivali) tarafından alınacak ve sürekliliği sağlanacak tedbirler aşağıda belirtilmiştir. Salonlara gelecek izleyiciler aşağıdaki kurallara uymayı kabul etmiş sayılacaktır.