Mega Yapımcı Harvey Weinstein”a Cinsel Taciz Suçlaması Şoku!

Mega Yapımcı Harvey Weinstein”a Cinsel Taciz Suçlaması Şoku!

Ağustos 22, 2020 0 Yazar: admin

Mega Yapımcı Harvey Weinstein”a Cinsel Taciz Suçlaması Şoku!

Hollywood”un büyük yapımcısı kendi şirketinden kovuldu.

30 yılı aşkın süredir Hollywood sektörünün içinde yer alan’ Harvey Weinstein, Ucuz Roman,’Clerks’ve’Sex, Lies, and Videotape gibi birçok hit filmin yapımcılığını üstlendi. Hollywood”un en ünlü oyuncularıyla çalışan Weinstein, sektörün en gedikli yapımcıları arasında yer almanın yanı sıra,’Quentin Tarantino’ve’Kevin Smith gibi başarılı yönetmenlerin de kariyerlerini başlatan yapımlara destek vermişti. Ancak gelen son haberlerle birlikte Weinstein”in birlikte çalışılması hiç de sağlıklı ve huzurlu olmayan bir yapımcı olduğu ortaya çıktı.’The New York Times”ta çıkan haberle birlikte Weinstein”in kariyeri bir anda altüst oldu.

Haberde ünlü yapımcının 20 yıl önce oyuncu’Ashley Judd”u’Peninsula Beverly Hills Hotel”de kahvaltıya çağırdığı, ancak Judd”un otele varmasıyla birlikte yapımcının odasına davet edilerek cinsel tacize uğradığı yer alıyor. Judd, otel odasında kendisini bir bornozla bekleyen yapımcının kendisine masaj yapmayı teklif ettiğini ya da kendisinin duş alışını izleyip izleyemeyeceğini sorduğunu açıklıyor.’2014 yılında sette yalnızca bir gün çalışmış olan’Emily Nestor”a da kariyerini ilerletmek vaadiyle aynı teklif yapılıyor. Bir sonraki yıl bir asistan da ünlü yapımcı çıplakken ona masaj yapmaya zorlanıyor ve odayı ağlayarak terk ediyor.’Miramax ve Weinstein Company”de çalışmış olan ünlü yapımcı hakkındaki cinsel taciz suçlamaları bunlarla da sınırlı kalmıyor. 30 yıllık kariyeri boyunca üstü kapatılan pek çok taciz olayında parmağı olduğu ortaya çıkıyor.

Bu haberin ortaya çıkmasıyla birlikte’Weinstein”in hayatı bir anda değişti diyebiliriz. Ünlü yapımcı kendi şirketi’Weinstein Company”den resmi olarak kovulmuş durumda. Times”a açıklama veren yapımcı; “Geçmişteki davranışlarımın birlikte çalıştığım insanlara derin üzüntü verdiğini anlıyorum ve bunun için özür dilerim” dedi. Ünlü yapımcının avukatları’Lisa Bloom ve’Charles Harder iddiaları yalanlayarak ünlü yapımcının iftiraya uğradığını savunuyorlar.

Ancak haberin çıkmasının ardından birbirinden ünlü Hollywood yıldızları da itiraflarla öne çıkmaya başladı.’Rose McGowan,’Sundance”te yaşanan bir olay sebebiyle’Weinstein Company”den’100 bin dolarlık bir “sus payı” aldı. Hollywood”un baş tacı oyuncular’Angelina Jolie’ve’Gwyneth Paltrow da konu hakkında sessiz kalmadı.

Paltrow, 1996 yılında’Emma filminde çalışırken’Weinstein”ın otel odasına çağırıldığını belirterek ünlü yapımcının kendisine masaj yapmayı teklif ettiğini açıkladı. Çok korktuğunu belirten oyuncu, o zamanlar birlikte olduğu erkek arkadaşı Brad Pitt”e durumu aktardığını ve Pitt”in ünlü yapımcıyla yüzleştiğini söyledi.

Jolie de 1998 yılında’Playing By Heart filminde çalışırken yapımcıyla kötü bir an yaşadıklarını itiraf etti. “Gençliğimde’Harvey Weinstein”le kötü bir tecrübe yaşadım ve o olaydan sonra onunla çalışmamaya karar verdim. Onunla çalışacak olan insanları da her zaman uyardım” diyen Jolie, kadın oyunculara yapılan bu tacizin kabul edilemez olduğunu söyledi. Bu açıklamalar üzerine Digital Spy”ın sorularını yanıtlayan Weinstein sözcüsü tarafından; “Karşılıklı rıza olmayan eylemlerle ilgili herhangi bir iddia Bay Weinstein tarafından açıkça reddedilmektedir. Aynı şekilde kendisinin tekliflerini kabul etmedikleri için herhangi bir oyuncuya misilleme yapmadığını da savunmaktadır” denildi.

Gelen itirafların ışığında ünlü yapımcının moda tasarımcısı olan eşi’Georgina Chapman da Weinstein ile yollarını ayırdığını açıkladı.’People”a açıklama yapan Chapman, “Bu kabul edilemez olay yüzünden acı çeken bütün kadınlar adına kalbim çok kırıldı. Eşimden ayrılmaya karar verdim” dedi.

Sonuç olarak ünlü yapımcı iddiaların bir kısmının doğru olduğu yönünde mesajlar verirken, bir kısmının da gerçek olmadığını iddia ediyor. Birbiri ardından öne çıkan kadın oyuncular ise tacize uğradıklarını belirtiyor. Weinstein”in avukatları ünlü yapımcının iddiaları reddettiğini belirtirken, Weinstein sahibi olduğu şirketten kovuluyor.

Sanat camiasında kadınlara yönelik bu yaklaşımın değişmesini umuyoruz.