TÜRK MÜZİĞİNİN GÜÇLÜ SESİ MÜZEYYEN SENAR 100 YAŞINDA

TÜRK MÜZİĞİNİN GÜÇLÜ SESİ MÜZEYYEN SENAR 100 YAŞINDA

Temmuz 16, 2018 0 Yazar: admin

500’den fazla esere imza atan, 1998’de “Devlet Sanatçısı” seçilen ve 2015’te hayatını kaybeden Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz ismi Müzeyyen Senar, 100 yaşında.

Unutulmaz sanatçı Müzeyyen Senar, 16 Temmuz 1918 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. Henüz 6 yaşında şarkılarını kusursuz şekilde söylemeye başladı.

Küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan Senar’ın eğitim hayatı İstanbul’da geçti. Müzik öğretmeninin yardımıyla Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kaydoldu. Burada güçlü sesiyle herkesin ilgisini çekti.

Dönemin en önemli eğitimcilerinden Sadettin Kaynak, Mustafa Nafiz Irmak, Lemi Atlı ve Selahattin Pınar’dan dersler aldı.

Müzik yeteneğiyle ilk olarak İstanbul Radyosu’nda şarkılarını seslendiren Senar, hafızalarda muhteşem sesiyle iz bıraktı. Müzeyyen Senar, Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekmişti. Atatürk’ün özel meclisinde şarkılar seslendirdi.

Senar, ilk konserini İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 19 Aralık 1936’da verdi. Üstünden çok zaman geçmeden ilk taş plağını da çıkardı.

Senar, Yesari Asım Arsoy’un “Ümitlerim hep kırıldı, yarim artık gelmeyecek” parçasını taş plağa kaydetti. Sanatçı, 1941’de İstanbul Radyosu’ndan ayrıldı.

Müzeyyen Senar, 1998’de “Devlet Sanatçısı” seçildi. “Cumhuriyetin Divası” olarak da bilinen Senar, son konserini 2006’da verdi ve 8 Şubat 2015’te hayatını kaybetti.