Vatikan Sistina Şapeli

Vatikan Sistina Şapeli

Mayıs 1, 2021 0 Yazar: admin

Vatikan Sistina Şapeli

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

16.01.2021 16:00 – 16.01.2021 16:00

“Sanat tarihinin mitolojiden tek tanrılı dinlere farklı semboller ve kutsal kişilerle dekore edilmiş yapıtı her yıl milyonlarca sanatsever tarafından ziyaret ediliyor. Merak ediyorsanız, buyurun başlıyoruz.

İtalya’nın Roma kentinde bulunan Vatikan şehri yüzyıllardır Katolik cemaatinin dünya üzerindeki merkezidir. Bu merkezin en tanınan ve aynı zamanda merak edilen bölümleri Papalık sarayları, St. Pierre katedrali, Vatikan kütüphaneleri, Vatikan bahçeleri ve Vatikan müzeleridir. On yıllardır farklı kitap, film ve medya yayınına konu olmuşlar, haklarında gerçeklerden çok sırlar ve gizemlerden bahsedilmiştir. Elbette buna yön veren Papalık tarihinin seyrindeki olaylardır. Fakat tüm gizemleri, sırları, katliamları, hainlikleri bir kenara bırakırsak ki içlerinde fazlasıyla spekülasyon da barındırmaktadırlar, aslında Vatikan şehri ve çevresindeki ögelerin mimari, mühendislik, resim, heykel, dinler tarihi açısından önemli bir ihtişama sahip olduğunu fark ederiz. Ve bu ihtişamın göz bebeği tartışmasız İtalyan Rönesansının aşılması mümkün olmayan sanatçısı Michelangelo’nun eseri Sistina şapelidir. Sistina şapeli denince hayal edilmesi gereken süpürgeliklerinden başlayarak kubbesinin en yüksek noktasına kadar her santimetre karesini fresklerin kapladığı bir küçük kilise olmalıdır.”

Konuşmacı: Profesyonel Rehber TİMUR GUDA

Bu sanal müze gezisine neden katılmalısın?
? Rönesansa dair düşünce yapısını, sanat anlayışını, Michelangelo’yu, Sistina’nın fresklerinde bulunan mitolojik ve dini sembolleri, hikayeleri öğrenmeyi arzu ediyorsanız katılmalısınız.  

Bu sanal müze gezisinde neler öğreneceksin?
? Vatikan Tarihi
? Papalığın kısa tarihçesi
? Papalık ve sanatla bağlantısı
? Michelangelo’nun yaşamı ve sanat anlayışı
? Rönesanas Sanatı’nın büyük ustaları Pietro Perugino, Sandro Boticelli, Domenico Ghirlandaio, Cosimo Roselli, Heindrick Van der Broeck ve Luca Signorell’in yaşam öyküleri ile şapeldeki eserleri hakkına bilgilendirme

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Gezilerimiz Hakkında Genel Bilgilendirme
? Bu SANAL MÜZE GEZİSİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
? Sanal Müze Gezileri profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
? Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
? Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
? Sanal Müze gezisi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
? Sanal Müze gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır

Kayıt Yaptırma Koşulları
? Sanal Müze Gezisine katılmak için online olarak ya da misafir danışmanından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.

SANAL GEZİ PROGRAMI
? Vatikan kısa tarihçe, anlamı ve önemi
? Vatikan Müzesi
? Sistina Şapeli tarihçesi
? Sistina Şapeli mimarisi
? Papa 4.Sixtus
? Sistina Şapeli’nde çalışan resamlar
? PİETRO PERUGINO (RAFAEL’İN USTASI)
? SANDRO BOTICELLI
? DOMENICO GHIRLANDAIO
? COSIMO ROSELLI
? LUCA SIGNORELI
? MICHELANGELO
? Taş süslemeler
? 4.Sixtus freskoları
? Freskolar 
? Musa’nın Mısır’a Yolculuğu: Pietro Perugino
? İsa’nın Vaftiz Töreni: Pietro Perugino
? Musa’nın Uğraşları: Sandro Boticelli
? İsa’nın Günaha Meyli: Sandro Boticelli
? Kızıldeniz’in Geçilmesi: Domenico Ghirlandaio
? Havarilere Çağrı: Domenico Ghirlandaio
? Sina Dağı’ndan İniş: Cosimo Roselli
? Dağ’da Vaaz: Cosimo Roselli
? Asilerin Cezalandırılması: Sandro Boticelli
? Anahtarların Teslimi: Perugino
? Ahit ve Musa’nın Ölümü: Luca Signorelli
? Son akşam Yemeği: Cosimo Roselli
? İsa’nın Dirilişi: Signorelli (Mateo de Leccia)
? Musa’nın bedeni üzerinde tartışma: Ghirlanaio (Heinrick Van der Broeck)
? Michelangelo: Altar-Son Yargılama 
? Michelangelo: Tavan freskoları

REHBER
Profesyonel Rehber TİMUR GUDA

1966 yılında İzmir’de doğdu. Orta ve Lise eğitimini İstanbul İtalyan Lisesi’nde, Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İİBF Uluslararası Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü’nde tamamladı.
1989 -1996 yılları arasında Net Holding bünyesindeki Net Turizm A.Ş.’de dış pazarlama departımanında İtalya sorumlusu olarak çalıştı.
1996 yılında Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği Sertifika Programını tamamlayarak Profesyonel Turist Rehberi Kokartı aldı.
1996 – 2000 yılları arasında Roma’da Vatikan Devleti tarafından düzenlenen;’’ Dinler Tarihi’’, ’’İkonografi’’, “Felsefe’’, “Mitoloji’’ ve ’’Anadolu’daki İlk Hıristiyan Toplulukları’’ konularında sertifika programlarına katıldı.
1996 – 2001 yılları arasında kurduğu Seyahat Acentesi ile incoming-outgoing turlar düzenledi. 
1996 yılından bu yana Profesyonel Turist Rehberliğine devam etmektedir. Türkiye ve İtalya başta olmak üzere İspanya, Fransa, Portekiz, Almanya, Yunanistan, Balkanlar, Baltık Ülkeleri, Finlandiya, Arjantin, Patagonya ve İngiltere’de Türk gruplarıyla medeniyetler tarihinin izlerini sürmektedir.
2001 – 2005 yılları arasında İzmir İtalyan Ticaret Odasında tercümanlık ve çevirmenlik yaptı. 
2017 yılında Doğu-Batı Yayınevi tarafından, İtalyancadan Türkçeye çevirdiği Francesco Petrarca’nın Secretum Meum ve Niccolo Machiavelli’nin Prens kitapları yayınlandı.
2021 yılında Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlanacak Pietro Greco’nun Pi Sayısının Tarihi ve Dante Alighieri’nin Ziyafet kitapları basıma hazırlanmaktadır.  
2005 yılından bu yana farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türk işadamlarına İtalya’da katıldıkları fuarlarda ve iş gezilerinde eşlik etmekte, İtalyan firmaları ile ticari ilişkilerini planlama ve koordinasyonu alanında danışmanlık hizmeti vermektedir. Timur Guda evli ve bir çocuk babasıdır. 

1. Kategori –
105.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.