Zeynep Danışman’ın öykü kitabı “Karşı Pencere” çıktı

Zeynep Danışman’ın öykü kitabı “Karşı Pencere” çıktı

Ağustos 8, 2018 0 Yazar: admin
Yazar Zeynep Danışman’ın 2014 yılında yayınlanan şiir kitabı “Suskun”un ardından ilk öykü kitabı “Karşı Pencere” çıktı. Üç öyküden oluşan kitap şimdilik sadece Bozcaada’da satışta olacak.

Birçok mekanda ve Bozcaada Kitap Fuarı’nda raflardaki yerini alan “Karşı Pencere”, hem fiziki yapısı hem de dilindeki sadelikle bir çırpıda okunacak kadar ‘öz’, sonrasında dönüp bir de bazı cümlelerin altı çizilircesine yeniden göz atılacak kadar ‘detay’ barındırıyor. Karşı Pencere, zaman zaman romantizm, zaman zamansa gerçekliği sorgulayan bol diyaloglardan oluşuyor.

Kitabın önsözünde, “Okurken bir Linklater filmi içinde kendimi hissettim. Bir yandan öykü akarken, arka planda çalan müziği, dekoru, diyalogların geçtiği planı hayal ettim. Karakterin kızgınlıkları, duygusallığı, romantizmi, hayal kırıklığı ve çaresizliğine büründüm birkaç dakika içerisinde. Bu dil çok anlaşılır ve sadelik barındırıyor. Ve elbette ne denli kurgu olsa da, gerçekliğin ta kendisi aslında” denilirken kitap hakkında da, “Kabullenemesem de yavaş yavaş pencereden uzaklaşmaya başladım. Çünkü beni hayattan alıkoyuyordu. Kendimi, kendimle bırakarak yalnızlığıma döndüm tekrardan. Kitaplara sığındım. Huysuz ve bitkin bedenimi, dar bir sokağın köşesinde bırakılmış, küçük bir kafede buldum. Ara ara gazetede çıkan ilan gelse de aklıma, o da rüzgâra tutunamayıp gidiyordu” alıntısı yapılıyor.

Zeynep Danışman kimdir?

1992 İstanbul’da doğdu. Sainte Pulhèrie Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Bordeaux Montaigne Üniversitesi’nde İletişim bölümünü, ardından da aynı üniversitede Belgesel Yönetmenliği ve Arşiv bölümünü bitirdi. İlk şiir kitabı “Suskun” 2014 yılında yayımlandı. Zeynep Danışman; Aslı ve Ali Levent’in ilk ve tek göz ağrısı, Nuran – Zeki Kurşun ile İlhan – Yusuf Danışman’ın torunu. Bir süredir adada yaşıyor. Çünkü düştü yolu deniz gözlü bir adamın yüreğiyle Bozcaada’ya!