100. Yılında Cemil Konseri

100. Yılında Cemil Konseri

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

100. Yılında Cemil Konseri

(İptal)

Yer: CRR Konser Salonu

27.12.2020 14:00 – 27.12.2020 14:00

100. Yılında Cemil Konseri, CRR Konser Salonu’nda sizlerle buluşuyor.

Takdim: Hüseyin Kıyak

İhsan Özer şef
Bekir Ünlüater solist

Nâzım Hikmet şiirlerini okumak üzere Genco Erkal’ın katılımıyla…

1920’de Kadıköy Apollon Tiyatrosu’nda Şark Musiki Cemiyeti tarafından Türk müziğinin sembol isimlerinden Tanburi Cemil Bey’in anısına düzenlenen “Cemil Konseri”, işgalaltındaki İstanbul’da vatanseverlik duygularıyla, milli bir kültür öğesi olan müzik aracılığıyla yapılan bir başkaldırıdır.

Bu konser, Tanzimat’tan itibaren yoğunlaşan Batılılaşma hareketlerinin birçok bakımdan Türk müziğine yansıdığı ilk konserdir. Türk müziğinde “şef” ilk kez bu konserde ortayaçıkmıştır. Daha önce bir “serhanende”nin idaresiyle icra edilen müzik, bu konserde ilk defa elinde bagetli bir şefin yönetiminde gerçekleşmiştir. Konserde armonyum ve piyanoda kullanılması, yine konserin taşıdığı ilklerdendir. Konserde bulunan sanatkârların daha sonra yazdıklarından yahut verdikleri röportajlardan bunun, İstanbul’u işgal edensubaylara karşı daha “Batılı” görünme kaygısıyla yapıldığını öğreniyoruz.

2020 konseri birçok bakımdan önem taşıyan “1920 Cemil Konseri”ni 100’üncü yılında tekrar canlandırmak amacı taşımaktadır.


Tam 36.50 TL İndirimli 26.50 TL

Kurallar

-CRR Konser Salonu’ndaki etkinlikler pandemi sebebiyle özel kurallara tabidir. Bilet satın alan herkes bu kurallara uymayı kabul etmiş sayılır.
-Etkinlik girişinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden, HES kodu sorgulaması yapılacaktır. Etkinliğe katılacak misafirlerin, mekâna gelmeden önce, HES kodu alması gerekmektedir. Hayat Eve Sığar uygulaması “HES Kodu sorgula” bölümünden ‘’riskli değildir’’ sonucu çıktığı durumda etkinliğe giriş yapılabilinir.
-CRR Konser Salonu güvenlik noktasından geçmeden önce temassız ateş ölçer ile vücut ısı ölçümü yapılmaktadır.
-Mekânda bulunulan süre boyunca maske takılması zorunludur.
-Seyircilerin pandemi kurallarına göre düzenlenmiş mesafeli oturma düzenine uyması ve belirtilen koltuklarda oturması zorunludur.
-CRR Konser salonu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı nano gümüş iyon teknolojisi ile etkinlik öncesi, etkinlik aralarında ve etkinlik sonrası dezenfekte edilmektedir.
-Mekan içerisindeki ortak alanlarda el dezenfektan üniteleri bulunmaktadır.
-7 yaş ve üzeri bilete tabidir. 7 yaş altı çocuk etkinlikleri hariç salona alınmaz.
-İndirimli biletler; öğrenci, öğretmen, basın kartı sahipleri, 60 yaş üstü, engelli vatandaşlar, gaziler, şehit dul ve yetimleri için geçerlidir.
-Salonun içerisine her türlü yiyecek ve içecek sokulması yasaktır.
-Konser başladıktan sonra salona giriş yapan seyirciler balkon kısmına yönlendirilecektir.