Bebeklerin Ulusu Yok

Bebeklerin Ulusu Yok

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

Bebeklerin Ulusu Yok

(Satışta)

Yer: Profilo KM Batı Alternatif Sahne

06.11.2020 20:00 – 06.11.2020 20:00

Ataol Behramoğlu’nun ‘Bebeklerin Ulusu Yok’ isimli şiir kitabı ekseninde uyarlanan ve savaşın acımasızlığını gözler önüne seren, şairin bugün hâlâ gerçekliğimize dokunan şiirlerinden oluşan bir kolaj gibi düşünülse de müzikli, şarkılı, içinde melodramatik öğeler barındıran interaktif bir oyundur. Şair şiirlerinde, savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, çaresizliğe karşı umudu savunan evrensel bir söz söylemektedir; biz de bu sözü yer yer şiirle, yer yer şarkıyla, kısaca sanatın evrensel diliyle,  yeryüzüne barış hâkim oluncaya dek oynayıp dillendireceğiz. 

Savaşın acımasızlığını ve özellikle çocuklar üzerinde yarattığı olumsuzlukları etkileyici bir dille anlatan oyun, şiirlerden oluşuyor ancak bir şiir dinletisi değil. Oyunda toplumun değişik kesimlerinden birçok karakterin dilinden, savaş ve barış kavramları ve bu kavramların yarattığı etkiler ve etkileşimler anlatılıyor. Yani özetle ev kadınından, bilim adamına; sinema yıldızından, minibüs şoförüne kadar farklı birçok karakterin gözünden savaş kavramı sorgulanıyor. Daha sonra interaktif bölümle oyunu seyreden seyircilerin yer yer tebessüm ederken düşünmek durumunda kaldıklarını paylaşmaları ile daha da zenginleşen oyunda savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam ve çaresizliğe karşı umut anlatılıyor. Umudun, inancın, birlik ve beraberliğin gücüne bir kez daha dikkat çekilirken, ne denli önemli olduğunun altı çiziliyor. 

Tüm dünyada, insanların sonsuz savunucusu olduğu barış ve çocuklar “Bebeklerin Ulusu Yok” oyunuyla bizlere belki de göremediğimiz gerçekleri göstererek çocuk ve bebekleri barışla kucaklamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Şairin de söylediği gibi ‘Bebeklerin Ulusu Yok’… Dünyanın en masum, en saf ve en temiz varlıklarıdır bebekler ve İnsanoğlunun yarattığı vahşet ortamının en mağdur kimlikleridir.

OYUN KÜNYESİ:
PROJENİN ADI: BEBEKLERİN ULUSU YOK
SÜRE: TEK PERDE (60 dk)
YAZAN: ATAOL BEHRAMOĞLU
OYUNLAŞTIRAN-YÖNETEN: ÖZGÜREFE ÖZYEŞİLPINAR
MÜZİK DİREKTÖRÜ: MELİH TAŞCI
KOREOGRAF: PINAR ATAER
IŞIK TASARIM: KEMAL YİĞİTCAN
DEKOR TASARIM: CENAN BAL
KOSTÜM TASARIM: SELDA ÖZKANLI 
BUTAFOR: BAHRİ İRİDAĞ
EFEKT TASARIM: EMRE ALTAÇ
MÜZİK-EFEKT UYGULAMA: ECE AKSEL
IŞIK UYGULAMA: ŞAHİN AKBABA
STÜDYO KAYIT: ALP YENİER’S STUDIO
AFİŞ TASARIM: BAŞAR ATAMAN
FOTOĞRAFLAR: BEKİR YEŞİLTAŞ
DIŞ SESLER: 
‘KARA BİR RÜZGÂR’ şiirini seslendiren ORHAN ALKAYA
‘ÖLÜM VE KURMAYLARI’ şiirini seslendiren ASLI ÖNGÖREN
‘KARTON TABUTLAR’ şiirinin haber spotu GÜLGÜN FEYMAN
OYNAYANLAR: 
GAMZE DURMUŞ 
ÖZGÜREFE ÖZYEŞİLPINAR
YÖNETMEN YARDIMCISI:
ALİYE SARI

1. Kategori –
60.00 TL

Kurallar

– Etkinlikteki oturma planı, Covid-19 tedbirleri kapsamında oluşturulmuştur.
– Her Yaş bilete tabidir.
– Etkinlik başladıktan sonra salona seyirci alınmayacaktır. Etkinlikten 15dk. önce salondaki yerinizi almanız gerekmektedir.
– Satılan biletlerde iptal, iade ve değişiklik yapılmaz.