Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Vikingur Olafsson

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Vikingur Olafsson

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Berlioz (2018) albümlerini kaydeden BİFO’nun Deutsche Grammophon etiketi altındaysa Carmen (2016), Çaykovski (2017) ve Baïka (2018) albümleri yayımlandı.

Orkestrayı bu konserde yönetecek olan Patrick Hahn, 2021/22 sezonu itibariyle Wüppertal Operası ve Senfoni Orkestrası’nın genel müzik direktörlüğüne getiriliyor. Henüz 24 yaşında olmasına karşın Viyana Senfoni, Luzern Senfoni, Münih Filarmoni, Münih Radyo Orkestrası, Dresden Filarmoni, NDR Radyo Filarmoni, Hamburg Senfoni, Tonkünstler Orkestrası, İsrail Oda Orkestrası, Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası, Kopenhag Filarmoni, Camerata Salzburg gibi orkestraları yönettiği parlak bir kariyere sahip şef, Almanya’daki en genç genel müzik direktörü olacak.

ÇEKİM MEKÂNI: HARBİYE CEMİL TOPUZLU AÇIK HAVA TİYATROSU
Fransız şehir planlamacısı Henri Prost’un 1930’larda İstanbul için hazırladığı imar planında yer alan açık hava tiyatrosu, mimar Nihad Yicel ve Nahid Uysal tarafından tasarlandı. Temeli 1946’da Lütfi Kırdar’ın İstanbul Valisi olduğu dönemde atıldı ve tiyatro 1947’de açıldı. Son hâlini ise Ankara Devlet Konservatuvarı’nın müdürü olan rejisör Carl Ebert’in sahne alanında yaptırdığı değişiklikler sonrasında ancak 1950’lerde aldı. 1958’de açık hava tiyatrosuna, II. Meşrutiyet döneminde İstanbul Belediye Başkanlığı yapmış Cemil Topuzlu’nun adı verildi.

48. İstanbul Müzik Festivali, bu konsere ev sahipliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini sunar.

1. Kategori –
20.00 TL