Festival Buluşması: Evcil & Kocabeyler

Festival Buluşması: Evcil & Kocabeyler

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

Festival Buluşması: Evcil tekniği harikulade.”
—Catherine Michel

Uluslararası yarışmalardan ödüllerle dönmüş başarılı genç kuşak arpçımız Merve Kocabeyler, yurtdışında etkin bir kariyer sürdürüyor. Geçtiğimiz Aralık’ta Salzburg Mozart Consort eşliğinde bir dizi konser veren sanatçı, La Scala Tiyatrosu Akademi Orkestrası’na seçilmiş ilk Türk arpçı olarak orkestra bünyesinde turnelere çıkıyor. Arp grup şefliği görevini üstlendiği orkestralar arasında Kanada’da Pasifik Senfoni Orkestrası, Brezilya’da Santa Catarina Müzik Festivali Senfoni Orkestrası, Oper im Berg Festival Orkestrası, Lviv Uluslararası Filarmoni Orkestrası ve Fazıl Say Festival Orkestrası göze çarpıyor. Salzburg Filarmoni Orkestrası’na düzenli olarak çalmak üzere davet edilen Kocabeyler, Dünya Arp Kongresi, Belgrad Uluslararası Arp Festivali, Hollanda Arp Festivali, Glowing Arp Festivali ve Grachten Festivali dahil çeşitli uluslararası festivallere de konuk oldu.

Bülent Evcil bugüne kadar kaydettiği Tango Zamanı, Orta Doğu Minyatürleri, The Virtuoso Flute gibi albümleriyle flütün zengin ve renkli repertuvarını müzikseverlerin beğenisine sundu. Sanatçının 2018 sonbaharında Raffaele Trevisani ile kaydettiği Un sollievo all’amicizia isimli albümünü, İtalyan flüt dergisi Falaut kapağına taşırken binlerce abonesine de hediye etti. Geçtiğimiz yazı Almanya, İtalya ve Bulgaristan’da verdiği konserlerle tamamlayan Evcil, Avrupa’nın yanı sıra Amerika’dan Japonya’ya uzanan bir coğrafyada dinleyicilerle buluşuyor. Bülent Evcil halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda solo flütçü ve müdür olarak görev yapıyor.

Çekim Mekanı: ŞEREFİYE SARNICI

Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından yaptırılan ve inşası 443 yılında tamamlanan Şerefiye Sarnıcı, Constantinus veya Theodosius olarak da bilinir. Belgrad Ormanı ve civarındaki kaynaklardan Bozdoğan (Valens) Su Kemeri vasıtasıyla Anıtsal Çeşme (Nymphaeum), Zeuksippos Banyoları ve Büyük Saray’a su taksimi yapan sarnıç, Binbirdirek ve Yerebatan ile birlikte yüzyıllar boyu İstanbul’un su ihtiyacını karşıladı. Üzerine 1910’larda Arif Paşa Konağı, 1950’lerde ise Eminönü Belediye Binası inşa edilen sarnıç, 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar ortaya çıkarıldı ve restore edildi. Yaklaşık 45x25m’lik alana sahip sarnıç, 9 metre yüksekliğindeki 32 adet mermer sütun tarafından destekleniyor.

48. İstanbul Müzik Festivali, bu konsere ev sahipliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini sunar.

1. Kategori –
20.00 TL