Göbeklitepe Sanal Turu

Göbeklitepe Sanal Turu

Ocak 4, 2022 0 Yazar: admin

Göbeklitepe Sanal Turu

(Satışta)

Yer: Online Etkinlikler

15.09.2021 20:30 – 15.09.2021 20:30

Tarihi Yeniden Yazdıran GÖBEKLİTEPE Sanal Turu, online platformda…

Göbeklitepe tarih sahnesinde “devrim” niteliğinde bir keşif. UNESCO tarafından Dünya Geçici Kültür Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe, tarih öncesi dönemlere dair bildiklerimizi sorgulatıp, bizlere insanlığın geçmişi ile ilgili yeni şeyler öğretirken, merak duygumuzu da kamçılıyor. Göbeklitepe, Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanan bu arkeolojik alan, doğru sandığımız birçok şeyin sorgulanmasına neden oluyor. Burada bulunan tapınma amaçlı törensel alana ait mimari kalıntılar ile hayvan ve bitki kabartmalarıyla süslü “T” şeklindeki dikili taşlar, âdeta göz kamaştırıyor.Sanat Tarihçisi, Arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü’nün uzmanlık alanlarından biri olan bu gizemli ören yerini, ülkemizin en önemli kültürel varlıklarından birini keşfetmek ister misiniz?

Konuşmacı: Sanat Tarihçisi, Arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü

Bu sanal sanal şehir turuna neden katılmalısın?
? Göbekli Tepe kazıları insanlık tarihinin şimdiye kadar bilinmeyen bir evresine ait keşiflere imkan tanıdı. Bunları keşfediyorsun.
? İnsanlığın en eski mimari anıtlarını daha iyi tanıyorsun.
? İnsanlık tarihinin önemli bir dönüşüm noktası hakkında yeni bilgiler ediniyorsun.
? Neolitik Çağ insanlarının mesajlarını hem çağdaşlarına hem de gelecek kuşaklara iletmek için kullandıkları işaret dilini, sembol hazinelerini görüyorsun.
? Yerleşik yaşamdan önce var olan, tarihi en eski köylerden de önceye dayanan ritüel merkezlerini tanıyorsun.
? Göbekli Tepe’deki karışık yaratıklar, turnalar ve Şamanizm ile ilişkilerini sorguluyorsun
? Tarım ve hayvancılığın en eski biçimlerini tanıyorsun.
? Yerleşik hayata geçiş sürecini görüyorsun.

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Şehir Turlarımız Hakkında Genel Bilgilendirme
? Bu sanal şehir turu bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
? Sanal şehir turları profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
? Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
? Sanal şehir turu sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
? Sanal şehir turu 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
? Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
? Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
? Sanal şehir turumuzda katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
? Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
? Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
? Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.
? Sanal şehir turunun süresi 2 saattir. Her gezinin sonunda soru ve yanıtlar için 30 dakikalık süre olacaktır

Sanal Şehir Turu Programı
? Göbekli Tepe ören yeri, anıtları, arkeolojisi, araştırmaların tarihçesi.
? İlk Neolitik Çağ Alanı
? Paleolitik Çağ’dan Neolitik Çağ’a geçiş ve mağara yerleşmeleri
? Neolitik Çağ: Yerleşik hayat, bitki tarımı, besin üreten yaşam tarzı
? Kafatası Gizemi
? Nevali Çori (Veba Vadisi)
? Taş çıkarma çalışmaları
? Son Dönem İnşası ve Aslanlı Dikilitaş Yapısı
? Nevali Çori’deki ikonografik buluntu Göbekli Tepe 2. tabakayla eş zamanlı mı?

Rehber
Profesyonel Rehber, Sanat Tarihçisi, Arkeolog Dr. Mehmet Kürkçü

1966 yılında Biga’da dünyaya geldi. 1989 yılında turizm dünyasına girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1992 yılında açtığı kurslar sonrasında turist rehberi olmaya hak kazandı. Sanat ve arkeolojiye olan tutkusu nedeniyle 2004 yılında “sanatlar tarihi” okumak üzere üniversiteye geri döndü.
Fransa’nın Grenoble kentinde, Université Pierre Mendes France’da aldığı lisans eğitimi sonrasında Sanat Tarihi ve Arkeoloji Yüksek Lisansı için Paris Sorbonne Üniversitesi’ne davet edildi. Aynı disiplindeki doktorasını da “onur” derecesiyle yine Sorbon Üniversitesi’nde 2014 yılında tamamladı.
Yurt dışında Apollonia (Arnavutluk), ardından Türkiye’de Tlos, Patara, Aizanoi, Aigai ve Phaselis’te kazılara ve yüzey araştırmalarına katıldı. Doktora tezi sürecinde Termessos Antik kentinde 6 dönem yüzey araştırmaları gerçekleştirdi. Akdeniz Havzası’ndaki birçok antik kentte araştırmalarda bulundu.
Yurt içi ve yurt dışında bilimsel organizasyonlara katıldı. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde makaleleri yayınlandı, hakemlik yaptı. Aynı zamanda arkeoloji kitaplarından bölüm çevirileri bulunuyor. Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) Turizm Fakülteleri ve meslek yüksekokulu öğrencileri için düzenlediği, tüm Türkiye’yi kapsayan eğitim ve uygulama gezilerinde eğitmen rehber ve gözetmen olarak görev aldı. Farklı üniversitelerde çeşitli alanlarda dersler verdi. Halen de öğretim üyesi olarak devam etmektedir.
Kürkçü, Türkiye’deki profesyonel turist rehberi sertifikası yanında, tüm Fransa’da geçerli “guide – conferencier” belgesine de sahiptir.Turist Rehberliği bölümlerinde gördüğü eksiklikleri ve yanlış uygulamaları kapsayan çalışmalarını 17. Ulusal Turizm Kongresi’nde dile getirdi ve ardından 3. Turizm Şurası Bilimsel Heyeti’ne davet edildi.

1. Kategori –
115.00 TL

Kurallar

– Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.
– Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.
– Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix’in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.
– Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix’in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.