Hafta Sonu Klasikleri I

Hafta Sonu Klasikleri I

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

Hafta Sonu Klasikleri I

(Yakında)

Yer: Online Etkinlikler

20.09.2020 11:00 – 20.09.2020 11:00

MİAM PERKÜSYON TOPLULUĞU
Amy Salsgiver direktör
İrem Dinçer
Mohamad Fadel
Yunus Belgin
Ayberk Garagon
GÖKÇE GÖKNEL vokal
UTKU GÜRLER trompet
Amy SalsgiverFull Open Moon Sky

Paul McCartney/ John Lennon (düz. A. Salsgiver)
I Will

Lin-Manuel Miranda (düz. A. Salsgiver)
Moana filminden How Far I’ll Go

Crumb (düz. A. Salsgiver)
Locket

Görkem Ağar
Five Monkeys

Mert Alperten
Fugue in E Phrygian

These New Puritans (düz. A. Salsgiver)
Organ Eternal

Anon. (düz. V. Naranjo)
Wenda Kanawa

Carlos Stassi
33 Samba Zabobra

Oscar D’León (düz. G. Göknel)
Llorarás

Arasız 50’ sürer.

KONSERDEN SONRA
20.09.2020 PA | İKSV YouTube kanalı
“Kendin Yap Kendin Çal” çocuklar için artık materyallerden çalgı yapım atölyesi
Etkinlikte gerekli malzemelerin listesi için lütfen tıklayınız.

Hafta sonları açık havada ailecek müzikle güzel bir güne başlamak isteyen İstanbulluların vazgeçilmezi hâline gelen ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri bu yıl sizleri açık havada ağırlayamasa da, evinizde güzel bir hafta sonu geçirmenizi sağlayacak bir programla sizlerle.

Dünyanın dört bir yanından renkli müziklerin yanı sıra Carlos Stassi ve Amy Salsgiver’ın oyuncu eserlerini seslendirecek olan MİAM Perküsyon Topluluğu, 2011 yılında Amy Salsgiver tarafından kuruldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi öğrencileri, mezunları ve çağdaş müzikle ilgilenen diğer perküsyonculardan oluşan topluluk, sa.ne.na ile düzenli işbirliği yaptığı gibi yakın zamanda, uluslararası üne sahip Hollandalı Slagwerk den Haag ile de bir proje gerçekleştirdi. MİAM Perküsyon Topluluğu, Steve Reich ile Edward Varese’nin eserlerini Türkiye’de ilk kez seslendirdi.

Bu konserin vokalisti Gökçe Göknel, MİAM Doğaçlama Topluluğu, MİAM Perküsyon, Tres İstanbul ve İstanbul Soundpainting Orkestrası üyesi. Ayrıca bugüne kadar kendi caz projesi ve For Ensemble Band ile çeşitli festivallere konuk oldu. Trompetçi Utku Gürler de MİAM Doğaçlama Topluluğu üyesi ve MİAM Perküsyon ile düzenli işbirliği içinde.

ÇEKİM MEKÂNI: HIDİV KASRI

Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında yaptırılan kasır, Beykoz İlçesi’nin Çubuklu sırtlarında yer alıyor. İtalyan mimar Delfo Seminati’nin eseri olan yapı, 270 dönümlük bir arazi içinde, Art Nouveau tarzında ve Boğaz’ı seyreden bir kule ile tasarlanmış. Buharla çalışan ilk asansöre sahip kasrın ana girişinin ortasında mermer bir çeşme ve bunu takip eden çeşme ve havuzları bulunuyor. Vitrayla kaplı tavanları ve giriş katındaki şömineli salonuyla biliniyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır’a atadığı valilere verilen unvan olan Hıdivlik, Mısır’ın İngilizler tarafından işgalinden sonra ülkeye krallık sistemi getirilmesiyle son buldu. Abbas Hilmi Paşa İsviçre’ye yerleşti ancak ailesi 1937’ye kadar kasırda yaşamaya devam etti. Bu tarihten sonra İstanbul Belediyesi’nin satın alarak kamulaştırdığı yapı, 1984’te Çelik Gülersoy tarafından restore edildi.

48. İstanbul Müzik Festivali, bu konsere ev sahipliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerini sunar.