Map to Utopia

Map to Utopia

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

Map to Utopia

(Yakında)

Yer: Online Etkinlikler

26.11.2020 18:00 – 26.11.2020 18:00

Çevrimiçi Gösterim

25 KASIM ÇA. 18.00 – 21.00
26 KASIM PE. 18.00 – 21.00

Yaklaşık 90’ su¨rer; ara yoktur.

Ortak Yapımcılar
: PLATFORM TİYATRO FRINGE ENSEMBLE 

Konsept
: Ceren Ercan, Frank Heuel, Mark Levitas, Annika Ley, Fehime Seven 
Dramaturji ve Metinler: Ceren Ercan 
Yöneten: Frank Heuel 
Sanal Gerçekleştirme ve Sahne Tasarımı: Annika Ley 
Oyun Tasarımı ve Geliştirme: Fehime Seven 
Prodüksiyon: Mark Levitas 
Ses Tasarımı ve Müzik: Ömer Sarıgedik
Akademik Danışman: Miguel Sicart, Güven Çatak 
Oyun Tasarımı Asistanı: Maria Muszynska 
Oyun Geliştirme Asistanı: Yusuf Işık 
Oynayanlar (alfabetik sırayla): Alican Yücesoy, Elif Ürse, Ersin Umut Güler, Gizem Erdem, Okan Urun

Teşekku¨rler Kunststiftung NRW, NRW Landesbüro Freie Darstellende Künste, Ministerium für Kultur und Wissenschaft des Landes Nordrhein-Westfalen, Goethe Institut Istanbul, Bahçeşehir University Game Lab, Hann Sahne

ÖNEMLİ NOT: Oyuna online katılım için başvurular 15 Kasım tarihinden itibaren Platform Tiyatro’nun Instagram sayfası üzerinden yapılacaktır.

Birbirimize dijital ağlar ve sinyallerle bağlı olduğumuz bir gelecek yerine; dayanışmayla örülmüş bir toplum haritasına ulaşmaya ne dersiniz? Üstelik oyunun sunduğu verileri kullanıp birer karakter inşa ederek, bu dayanışma ağını örenlerden biri de siz olacaksınız… İstanbul merkezli Platform Tiyatro ile Bonn’dan Fringe Ensemble’ın ortak projesi olan Map to Utopia, seyircinin konumunu pasif izleyiciden aktif katılımcıya dönüştürerek, tüm farklılıkları içinde birbirini duymayı öneren bir kent geleceği fikrini yerleştiriyor. 20 avatar eşliğinde, kurmaca, dört farklı semt simülasyonu yaratacak olan performans, seyircileri; birbirleriyle komşu oldukları bu semtlerde yeni bir karakteri ve onun yolculuğunu inşa etmeye davet ediyor. Üç yıldır, dijital ve tiyatro ilişkisine dair farklı deneyim alanları sunan projede, seyirci; iki farklı seyir deneyiminden birini tercih edebilecek. Seyirci-katılımcılar oyuna Zoom programı ve oyun için tasarlanan özel bir mobil uygulama üzerinden kendi özel alanlarından dahil olabilecekler. Oyuncularla aynı fiziksel mekânı Böylece oyuncularla aynı dijital alanı canlı olarak paylaşacak seyirciler ise yepyeni bir seyir-katılım deneyimi yaşayacak. Map to Utopia, “geleceğin şehri” ekseninde bir tartışma zemini oluşturmayı amaçlarken geleceğin tiyatrosu üzerine de uzun soluklu bir araştırma alanı açıyor.

Kurallar

– 16 yaş üzeri için uygundur.