Müzik Rotası

Müzik Rotası

Aralık 8, 2020 0 Yazar: admin

Müzik Rotası

(İptal)

Yer: İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi

31.12.2021 13:00 – 31.12.2021 14:00

2-25 Haziran arasındaki 48. İstanbul Müzik Festivali’yle İstanbul’u, yazı ve müziği doya doya yaşayın.

BÜYÜKADA

PA SU 13.00-17.30 | 14.00-18.30
Rota profesyonel rehberler eşliğinde yürünecektir. Rehberli gezi infoport sistemi ile gerçekleştirilecektir. Dinleyicilerimiz ücretsiz kulaklıkları, ilk konser mekânında kimlikleri karşılığında teslim alabilirler. Kimliklerini, son konser mekânı çıkışında kulaklıkları teslim ettiklerinde geri alacaklardır. 

13.00-13.45 Anadolu Kulübü, Sarı Köşk
14.00-14.45 Anadolu Club, Yellow Mansion

SELINI QUARTET
Nadia Kalmykova keman 
Ljuba Kalmykova keman 
Loredana Apetrei viyola 
Loukia Loulaki viyolonsel

Ludwig van Beethoven
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No. 7, op. 59 No. 1

14.25-15.10 Hesed Le Avraam Sinagogu

CEM ÖNERTÜRK flüt 
GÖKHAN BAĞCI viyolonsel

Jean-Joseph Mouret *
Rondeau
George Frideric Handel *
Saba Melikesinin Gelişi
The Arrival of the Queen Sheba
Johann Sebastian Bach *

Kantat, BWV 156: Arioso (Adagio Sol Majör)
Cantata, BWV 156: Arioso (Adagio in G)
Marin Marais *Les Folies d’Espagne
Georges Bizet *Carmen operasından Habanera ve Çeşitlemeler
Léo Delibes *
Lakmé operasından “Çiçek Düeti”
Heitor Villa-Lobos
Assobio a Jato, W 493

* Flüt ve viyolonsel için Cem Önertürk ve Gökhan Bağcı tarafından düzenlenmiştir.

15.40-16.25 San Pacifico Latin Katolik Kilisesi

EVREN ŞEN kontrbas 
AYŞEGÜL KOCA gitar 

Heitor Villa-Lobos
Bachianas Brasileiras No. 5
Franz Schubert
Kuğu Şarkısı’ndan Serenat, D 957 No. 4
Astor Piazzolla
Poema Valseado
Revirado
Histoire du Tango

– Bordel 1900
David Mackor
A Small Tune
Egberto Gismonti
Agua e Vinho
Vicente Amigo
Roma
Yamandu Costa
Tango Amigo

16.45-17.30 Anadolu Kulübü, Teras
17.45-18.30 Anadolu Club, Terrace

HOLLANDA SAKSOFON SEKİZLİSİ
David Cristóbal Litago
Lisa Wyss
Dineke Nauta
Tom Sanderman
Nina van Helvert
Jenita Veurink
Juan Manuel Dominguez
Marijke Schröer

Ludwig van Beethoven (düz. Hollanda Saksofon Sekizlisi arr. Netherlands Saxophone Octet)
Nefesli Çalgılar için Sekizli Mi bemol Majör, op. 103
Wind Octet in E-flat Major, op. 103
Steve Reich
New York Counterpoint
Anon. (düz. arr. Willem van Merwijk)
Türküler 
Orkun Ağır *
Yeni Eser 

Bir arabaya atlamadan şehirden uzaklaşmak ancak Adalar’a gitmekle olur İstanbul’da; vapura bindiğiniz anda şehir arkanızda kalır, önünüz ise mavilikler ve yeşilliklerdir. Büyükada’ya yanaşırken tarihi Rum evlerinin manzarası karşılar sizi; sanki sadece şehrin değil, yaşadığınız çağın da dışındasınızdır artık. Bu pazar günü sizi mekânın ve zamanın ötesinde, müzikle örülü büyülü bir yolculuğa çıkarmak için biz karşılıyoruz Büyükada’da.

Buluşma noktamız Anadolu Kulübü. Cumhuriyet öncesi dönemde Büyükada’nın en önemli sosyal kuruluşu olan Yat Kulübü, Cumhuriyetten sonra, devrimlerin sosyal aşaması olarak Atatürk’ün direktifi ile Ankara’da kurulan Anadolu Kulübü’ne devredildi. Tarihi köşkleri korunarak günümüze gelen tesisteki en eski bina, İngiliz kolonyal ve Viktoryen üslupta 1906’da inşa edilmiş Sarı Köşk. Burada Selini Quartet, Beethoven’ın Rus Büyükelçisi Razumovsky’nin siparişi üzerine bestelediği op. 59 sayılı dörtlülerinin ilkini seslendiriyor. Avrupa’nın dört bir yanında önemli salonlarda ve festivallerde konserler veren, prestijli ödüller sahibi Viyanalı topluluk, 2020-2022 yılları için Yeni Avusturya Müziğinin Sesi programı kapsamında Avusturya’yı dünya çapında temsil etmek üzere seçildi.

Buradan Hesed Le Avraam Sinagogu’na çıkıyoruz. 20. yüzyılın başında adaya sayfiyeye giden kalabalık Yahudi toplumu için inşa edilen sinagog, arsayı bağışlayan kişiyi onurlandırmak amacıyla “Avram’ın İyiliği” olarak adlandırılmış. Her yıl yaz aylarında ibadete açılan sinagogda hüzünden coşkuya her türlü duyguyla dolu dolu bir program sizi bekliyor. Her ikisi de farklı topluluklar ve sanatçılarla yurtiçi ve dışında yoğun kariyerler sürdüren viyolonselci Gökhan Bağcı ve flütçü Cem Önertürk, bunun gibi özel projelerde bir araya da geliyor.

Müzik Rotası’nın üçüncü durağı, Vatikan İstanbul Başkonsolosu tarafından 1865’te yaptırılmış San Pacifico Latin Katolik Kilisesi. Dış cephesi Neo-gotik üslubu çağrıştıran yapının içi, farklı üslupları yansıtan çok zengin süslemelerle bezeli. Mihrabın altında İtalyan ressam Giovanni Battista’nın, Aziz Pacifico ile iki yanında Aziz Ignatius ve Aziz Sophia’yı Adalar üzerinde uçarken tasvir ettiği resim özellikle dikkat çekici. Kilisede, Türkiye’nin önde gelen genç kuşak gitaristlerinden, ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil eden Ayşegül Koca ile uluslararası pek çok yarışmadan ödüllerle dönen kontrbasçı Evren Şen, Latin ağırlıklı bir program sunuyorlar.

Pizzicato Journal’ın “Mevcut bileşimiyle saksofonun en güzel tınılarını duyma imkânı sunuyor” dediği Hollanda Saksofon Sekizlisi, Beethoven’dan günümüze ve Anadolu’ya uzanan renkli bir repertuvar ile Müzik Rotası’nı tamamlıyor. Anadolu Kulübü’nün denize nazır terasından, çağları ve kültürleri aşacağınız rüya gibi bu rotanın sonunda şehre farklı bir perspektiften bakacaksınız.

Numarasız Oturma Düzeni –
495.00 TL

Kurallar

– Mekanların güvenlik kuralları sebebiyle tüm dinleyicilerin isim kaydı yapması gerekmektir. Kayıt için tıklayın.
– Müzik Rotası yürüyerek yapılacaktır. Mekânlara araçla ulaşım sağlanmayacaktır.
– Rota üzerinde yokuş ve merdivenler bulunduğundan dinleyicilerimizin rahat ayakkabılar giymesi tavsiye olunur.
– Mekânlar engelli erişimine uygun değildir.
– Mekânlarda yiyecek içecek satışı yoktur.
–   Bu etkinlikte öğrenci bileti uygulaması yoktur.
– Öğrenciler için sınırlı sayıda indirimli bilet yalnızca İKSV’den satışa sunulacak,  biletler öğrenci kimliği gösterilerek alınabilecektir. Genel satışın ilk gününde her öğrenci, etkinlik başına yalnızca bir bilet satın alabilir. Arkadaşları için de indirimli bilet almak isteyen öğrenciler, yalnızca bir arkadaşları için, arkadaşlarının öğrenci kimliğini göstermek koşuluyla işlem yapabilir.
– Her ayrı gösterim için Siyah, Beyaz, Kırmızı ve Turuncu Lale Kart üyeleri iki (2) adet, Sarı Lale Kart üyelerimiz bir (1) adet bilet için indirim alabilirler.
– Konserlere, aksi belirtilmediği sürece, 7 yaşından küçük çocukların getirilmemesi rica olunur. 7 yaş ve üzeri çocuklar için bilet alınması gerekmektedir.
– İzleyicilerimizin konserlere vaktinde yetişmek üzere titizlik göstermelerini önemle rica ederiz. Geç kalan izleyicilerimizin girişleri ara ve/veya alkış arasında sağlanacaktır. Ara olmayan konserlerde geç gelen izleyiciler salona alınmayacaktır. Bilet iadesi yapılmayacaktır.- Elde olmayan nedenlerden ötürü programda değişiklik yapılabilir. 
– Programda değişiklik yapılmadığı sürece bilet iadesi yapılmaz.